Magazin Svet

„Kina je ćutala i sada nam duguje 3 biliona evra“

Opširno istraživanje o posledicama pandemijske krize pokazalo je da bi Velika Britanija trebalo da tuži kinesku vladu međunarodnom sudu za kompenzaciju i traži odštetu od čak 351 milijarde funti.

Dejli mejl piše, a prenosi portal Nova, da je upravo ovo stav i bivšeg zamenika premijera Dejmijena Grina koji je, uz još 15 drugih torijevaca, uputio Borisu Džonsonu zahtev za “preispita i resetuje” odnose sa Kinom.

Prvo konkretno istraživanje uticaja pandemije na globalnu ekonomiju pokazalo je da će grupu G7 vodećih svetskih ekonomija epidemija koštati skoro 3,5 biliona dolara, odnosno oko 3 biliona evra, a da je taj trošak mogao da bude izbegnut da je Komunistička partija Kine bila otvorena na početku izbijanja epidemije.

Kada je konretno Britanija u pitanju, piše Dejli mejl, dezinoformacije plasirane iz Kine neposredno su ili indirektno uticale na donošenje važnih odluka poput one da letovi iz Londonda u Vuhan ne budu otkazani u januaru.

U ovom ekonomskom izveštaju koji je objavila britanska think-tank organizacija Društvo Henri Džekson navodi se da postoje dokazi da je Kina direktno prekršila međunarodne obaveze u zaštiti javnog zdravlja i da bi velike nacije mogle da od Kine za to traže odštetu.

Izveštaj je nazvan “Kompenzacija koronavirusa: Procena potencijalne krivice Kine”, a u njemu se zaključuje da je “Komunistička partija Kine nastojala da zataška loše vesti na vrhu, ali i da zataška loše vesti od spoljnog sveta”.

Kina sada, piše Dejli mejl, odgovara plasiranjem napredne i sofisticirane kampanje dezinformacija kako bi ubedila svet da ne samo da ona nije odgovorna za krizu, već i da bi čitav svet trebalo da bude zahvalan Kini za sve što sada čini.

“Istina je da je Kina odgovorna za Covid-19 – a ako protiv Pekinga budu pokrenute tužbe, one bi mogle da dostignu vrednost od više biliona funti”, navodi se u izveštaju.

Tužbe bi mogle da budu pokrenute pred sudom u Hagu, ali i pred Međunarodnim sudom pravde. Kinu bi, takođe, mogla da sankcionišu i tela poput Ujedinjenih nacija i Svetske trgovinske organizacije.

Torijevci koji od Džonsona zahtevaju da “preispita” odnos Velike Britanije prema Kini ističu da je postupanje kineske vlade “dovelo do nesmetanog širenja bolesti u svetu sa izuzetno ozbiljnim posledicama u kontekstu globalnog zdravlja i ekonomije”, a da je takav razvoj događaja Britaniju, prema procenama Društva Henri Džekson, koštalo više od 350 milijardi funti.

Čitajte Luftiku na Google vestima

Reporteri bez granica: Da su kineski mediji slobodni, ne bi bilo pandemije

Dragana Krstić

Blogerka, opasno navučena na šoping, i jednako toliko vezana za putovanja.

Dodaj komentar

Klikni da objaviš komentar

script type="text/javascript" src="//delivery.r2b2.io/get/luftika.rs/generic/in-media">
283 Shares
283 Shares
Share via
Copy link