Ono čega se ljudi, između ostalog, plaše tokom leta svakako je turbulencija.
Za mnoge je ona najgori deo letenja. Iako je to iznenađujuće čest fenomen, može biti uznemirujući – čak i za najiskusnije putnike.
Ali turbulencija je često pogrešno shvaćena. Oni predstavljaju vrlo malu opasnost za moderne komercijalne avione, većina povreda se dešava kada putnici nisu vezani sigurnosnim pojasevima.
Turbulenciju definiše američka Nacionalna meteorološka služba kao pojavu „prouzrokovanu iznenadnim, nepravilnim pokretima vazduha koji stvaraju oštre, brze uzlazne i silazne struje” koje „deluju u kombinaciji i neočekivano pokreću letelicu”.
Najčešći tip, koji se zove čista vazdušna turbulencija (CAT), definiše Federalna uprava za vazduhoplovstvo (FAA) kao „iznenadna, snažna turbulencija koja se javlja u oblastima bez oblaka i uzrokuje da se avion snažno ljulja“. FAA dodaje da je ovo „posebno problematično jer se često dešava neočekivano i bez vizuelnih znakova“.
Koje rute letenja su najviše pogođene turbulencijama?
Podaci sa sajta za prognozu turbulencija Turbli, koji je analizirao oko 10.000 ruta koje povezuju 550 najvećih aerodroma, otkrili su najturbulentnije letove u 2024.
Rute su rangirane prema „stopi raspršivanja vrtložnosti“, koju osnivač Turblija Ignacio Galego Markos opisuje kao „meru intenziteta turbulencije u datoj tački“.
Ruta od 196 kilometara između Mendoze u Argentini i glavnog grada Čilea Santjaga proglašena je za najturbulentniju, dok je ruta između Kordobe u Španiji i Santjaga zauzela drugo mesto, prenosi Independent.
Turbli je takođe razbio najturbulentnije letove po kontinentima, utvrdivši da je putovanje od 298 kilometara između Nice i Ženeve na vrhu liste za Evropu, dok je u Severnoj Americi najturbulentniji let bio između Albukerkija i Denvera, dug 561 kilometar.
U Aziji je najturbulentniji bio let između Katmandua u Nepalu i Lase u Kini, dok je u Africi najturbulentniji bio na domaćem letu od Durbana do Johanesburga u Južnoafričkoj Republici, prenosi N1 Zagreb.
U Okeaniji je najturbulentniji bio domaći let između Krajstčerča i Velingtona na Novom Zelandu. Za Južnu Ameriku najturbulentniji je bio već pomenuti let između Mendoze i Santjaga, koji je takođe na vrhu liste kratkih letova ispod 1.500 kilometara.
Za duge rute preko 4.500 kilometara sa najvećom prosečnom turbulencijom, vrh je bio let između Najrobija u Keniji i Sepanga u Maleziji.
Top 10 najturbulentnijih letova na svetu prema podacima kojima raspolaže Turbli:
Mendoza (MDZ) – Santjago (SCL)
2. Kordoba (COR) – Santjago (SCL)
3. Mendoza (MDZ) – Salta (SLA)
4. Mendoza (MDZ) – San Karlos de Bariloče (BRC)
5. Katmandu (KTM) – Lasa (LKSA)
6. Čengdu (CTU) – Lasa (LKSA)
7. Santa Kruz (VVI) – Santjago (SCL)
8. Katmandu (KTM) – Paro (PBH)
9. Čengdu (CTU) – Sining (KSNN)
10. San Karlos de Bariloče (BRC) – Santjago (SCL)
Izvor: N1
Dodaj komentar