Magazin

Startovala kampanja za ograničavanje rijalitija

Ispred Regulatorne agencije za elektronske medije (REM), juče su aktivisti nekoliko građanskih udruženja započeli kampanju prikupljanja potpisa građana, a kojom se zahteva oraničeno emitovanje rijalitija na televizijama sa nacionalnom frekvencijom.

Tokom propratnog performansa ispred zgrade REM-a izneti su stari televizori, koje su „krasili“ najvulgarniji prizori iz srpskih rijaliti emisija. Glavne poruke su bile „Neću rijaliti, hoću kulturu“, „Gde su crtaći“, „Pogledaj u oči onoga ko je kriv“…

„Ovim označavamo početak inicijative za promenu zakona koja bi ograničila način prikazivanja. Mi ne tražimo zabranu, to ne bi ni bilo ustavno, ali smatramo da je postojeći način prikazivanja najpre skandalozan, a zatim, njime se već krši postojeći zakon“, rekao je za Mondo organizator performansa Savo Manojlović.

„Mi smo više puta podnosili prijave REM-u koji nije reagovao, a sada je jednu od njih i odbacio. Tražili smo da se utvrdi promovisanje nasilja, i kao dokaz dostavili snimak sa sajta Jutjub, iz rijalitija u koji je ušao naoružani učesnik i pretio učesnici pištoljem. Prijava je odbačena uz obrazloženje da REM nije nadležan da ocenjuje snimke sa Jutjuba. Metaforično bih to iskazao ovako, to je kao da sudu dostavite snimak kao dokaz, a sud kaže da je dužan da se bavi krivičnim delima, a ne analizom umetničkog dojma nekog snimka, kao da je u pitanju festival u Kanu“, rekao je Manojlović.

„Pošto institucije, koje su za to plaćene, ne rade posao regulisanja ovakvog sadržaja, građani bi trebalo da preuzmu sudbinu u svoje ruke i učestvuju u prikupljanju 30.000 potpisa. Prikupljaćemo ih od 23. do 30. juna u više gradova u Srbiji, i preko sajtova ‘Srbija u pokretu’ i ‘Udruženje za zaštitu ustavnosti i zakonitosti građani’ će biti obavešteni na kojim se tačkama vrši potpisivanje, takođe će moći na sajtu da skinu formular ako žele i sami da učestvuju u daljem prikupljanju potpisa“, rekao je on.

Cilj kampanje je prikupljanje 30.000 potpisa građana.

„Količina nasilja i manjak kulturnog sadržaja, naročito onog koji se tiče dece, a koji dominira na većini nacionalnih frekvencija je pokazatelj da je jedini način zaštite promena Zakona o elektronskim medijima. Imajući u vidu da oni koji su plaćeni i trebali bi da štite javni interes to ne čini, odlučili smo da sa građanima organizujemo skupljanje 30.000 potpisa što je pravni uslov da ova inicijativa postane predlog zakona“, saopštili su ranije organizatori.

Čitajte Luftiku na Google vestima

„Džaba nam obrazovanje kada su duhovni izmeti na televiziji 24 časa“

Tamara Obradović

Običan konzument društvenih mreža, američke literature i pomfrita.

Dodaj komentar

Klikni da objaviš komentar

script type="text/javascript" src="//delivery.r2b2.io/get/luftika.rs/generic/in-media">
228 Shares
228 Shares
Share via
Copy link