Reč je o Mili Pajić, Branislavu Đorđeviću, Anji Pitulić i Jovanu Dražiću, kao i o Doroteji Antić i Dejanu Bagariću. U njihovom odsustvu, svima su pretreseni stanovi u kojima žive, a sada im je određen i pritvor do 30 dana u odsustvu.
Advokat Nikola Lakić za Danas objašnjava kakve sve pravne mogućnosti stoje na raspolaganju aktivistima koji su u inostranstvu i dodaje da grupa studenata koji su osumnjičeni za nasilno rušenje ustavnog poretka definitivno u ovom trenutku nije dostupna srpskim vlastima.
On kaže da su ih, pre svega, Vučićevi tabloidi označili kao grupu koja je želela da upada u Skupštinu Srbije, RTS i druge objekte, te da zbog ove činjenice mogu tražiti azil u zemlji u kojoj se trenutno nalaze.
“Njima je određen pritvor, te mogu da se vrate u Srbiju, gde bi ih policija uhapsila, ili da zaključe određeni sporazum sa tužilaštvom i sačekaju pravosnažnost presude, nakon čega bi otišli na izdržavanje kazne. Pošto se nalaze u inostranstvu, na osnovu brojnih medijskih istupa vrha režima, mogu zatražiti azil u zemlji u kojoj trenutno borave, a tada bi država domaćin odlučivala o njihovom statusu. U zavisnosti od zemlje u kojoj podnesu zahtev, osim međunarodnog prava, cenilo bi se i da li su ispunjeni uslovi koje propisuje domaće zakonodavstvo te države”, objašnjava Lakić.
Advokat kaže da, u slučaju da odluče da se vrate u Srbiju, gotovo izvesno ih očekuje višemesečni pritvor i, vrlo verovatno, dugotrajno i iscrpljujuće suđenje, u kom bi morali da dokazuju svoju nevinost, s obzirom na to da im je, prema pisanju tabloida, već “presuđeno od strane vrha režima”.
“Da li će neka država odobriti ili odbiti azil, u ovom slučaju verovatno politički azil, ne zavisi isključivo od toga da li su ispunjeni svi neophodni zahtevi koje propisuje pozitivno pravo, već i od političke odluke najviših državnih organa te zemlje. U većini slučajeva, to su Ministarstvo unutrašnjih poslova ili Ministarstvo pravde”, kaže Lakić.
On naglašava da je ovo posebno važno zbog činjenice da odobravanje političkog azila može izazvati ozbiljne političke poremećaje u odnosima između države koja odobrava azil i države iz koje potiču podnosioci zahteva.
“Ukoliko naši državljani uspeju da dokažu da se protiv njih u Srbiji sprovodi politički progon od strane režima, kao i da učine verovatnim da neće imati fer i pošteno suđenje, te da su optužbe protiv njih politički motivisane i bez utemeljenja u zakonima, postoji velika šansa da im bude odobren azil u nekoj od država Evropske unije”, navodi on.
Lakić kaže da je u brojnim slučajevima širom Evrope mnogim licima odobren politički azil kada su bila progonjena od strane režima država čiji su državljani, kao i da postoje stotine takvih primera.
Izvor: Danas.rs
Novosadski aktivisti 50 dana u pritvoru, koji su dalji koraci?
Dodaj komentar