U romanu „Alisa u zemlji čuda“ Alisa ulazi u zečiju jamu i otkriva skriveni svet.
U romanu „Površinski kopovi Fruške gore“, koji tek treba da se napiše, svašta može da se pronađe ispod površine. Ili bi naslov mogao biti „Šta će Turci ponovo u Fruškoj gori?“
Nacionalna strategija o rudnicima u Nacionalnim parkovima glasi: „До 2020. године је обавезна рекултивација свих рудника у националним парковима и другим заштићеним подручјима у складу са законом.“ Da ne navodimo zakone, ima ih podosta koji to zabranjuju…
Međutim gle slučajnosti, u martu 2020. (podseća li nas to na slučaj Kesten??? Svaka slučajnost je zapravo isključena) turska firma Tasyapi Insaat Taahhut Sanayi ve Ticaret A.S. dobija dozvolu za istražne radove u Fruškoj gori, potez Zmajevac-Kamenjar (ni manje ni više nego I stepen zaštite), a koji se nadovezuje na postojeće Površinske kopove – Ledinačko jezero i Kišnjeva glava…
Turska država želi da napravi naučno-istraživačku studiju koja bi nam pomogla da razumemo geološko nasleđe Fruške gore (naučni radovi koji su dozvoljeni u I i II zoni zaštite)… Sjajno… ili ne veruj Turčinu ni kada… (lično volim Turski narod i neke njihove pozitivne tekovine). Zapravo dotična firma je glavni izvođač radova na Auto-putu Beograd Sarajevo, koje su predsednik Srbije i Turske najavili…
Zaključak?
Da li nas očekuje eksplozije rudarskih mina ponovo u Fruškoj gori? Da li se zato ne zatvara Kišnjeva glava? I da li zato niko ne rešava pitanje Ledinačkog jezera? Prave se putevi, buši se Nacionalni park…
Izvor: Facebook/Pokret OŠFG
Dodaj komentar