Twitter je jedna od poslednjih zona slobodnog protoka informacija u Srbiji. To je još jednom potvrđeno nakon što je u nedelju uveče objavljeno više fotografija iz izbornog štaba Srpske napredne stranke, gde se vide aktivisti SNS sa maskama, hirurškim rukavicama, sredstvima koja se već nekoliko dana ne mogu pronaći u apotekama.
Aktivisti imaju i zaštitna odela brendirana ovogodišnjim sloganom Srpske napredne stranke „Za našu decu“.
Autentičnost fotografija je potvrdilo nekoliko profesionalaca iz oblasti obrade fotografije.
Fotografije iz različitih mesta je objavio korisnik Twittera pod nadimkom Srbilix. Kako je naveo, snimci su napravljeni u izbornom štabu SNS-a u Surčinu.
Ovo vam je izborni stab mafijaske SNS u Surcinu. Oni misle o sebi a vas ko jebe. Srbija nije imala gore idiote i barabe na vlasti nikada! pic.twitter.com/0fdoCKhF16
— Srbilix (@srbilix) March 15, 2020
Ubrzo potom, na Twitteru su objavljene slične fotografije iz Obrenovca.
Insajderi iz SNS-a su posvedočili da je ista situacija i u drugim mestima.
Možda neki od vas ne znaju da lekari u većini zdravstvenih ustanova u Srbiji nemaju dovoljnu količinu maski, rukavica ni druge zaštitne opreme. Na Facebooku je organizovana grupa u kojoj se građani javljaju dobrovoljno šiju maske za medicinske radnike.
Jedna medicinska sestra je napisala: „Mi nemamo maske u bolnici, već dve nedelje radim u direktnom kontaktu sa ljudima bez maske. Jedini odgovor je ’strpite se’.“
Ovo su neki od komentara na Twitteru:
„Dovoljno je ovo samo da vidiš i da znaško će imati pravo na raspirator i na lečenje. Bolje mi je odmah da umrem.“
„A malopre se otvorila grupa na fb gde ćemo da šijemo maske i šaljemo zdravstvenim radnicima, jer nemaju NIŠTA!“
U raspravu na Twitteru se naknadno uključila bot-brigada Srpske napredne stranke, odnosno ljudi sa lažnim profilima koji količinom komentara pokušavaju da „iskrive“ ili „isprave“ sliku. Dok se s jedne strane pravdaju aktivisti zapravo pomažu starijim građanima, s druge strane optužuju „bolesne predstavnike opozicije“ da napumpavaju temu. Autentičnost fotografija niko ne spori.
Ostaje nejasno kada i kako je SNS nabavljala maske, rukavice i drugu zaštitnu opremu, ni kada su uspeli da brendiraju zaštitna odela.
Na fotografijama se ne vide asepsol ni medicinski alkohol, ali nije van razuma pretpostaviti da su i ta sredstva u blizini.
Da da zove sve penzionere da ponude pomoc i odnesu hranu i lekove tako da bravo za njih👏👏