Ruski i ukrajinski sve su se češće mogli čuti na ulicama naše zemlje kada je počela vojna akcija Rusije u Ukrajini. Brojni državljanji dveju zaraćenih zemalja doselili su se u Srbiju, a na društvenoj mreži Redit, Rusi koji su silom prilika morali da napuste svoj dom, debatuju uglavnom na temu šta je to neobično sa čim su se susreli kod nas, piše Kurir.
Bojler
Razumljiv “prvi problem”, ako znamo sa kakvim izvorima prirodnog gasa raspolaže njihova matična zemlja. Naime, u Rusiji, većina domaćinstava ima centralni sistem sa gasnim bojlerima, tako da tamo nije bilo bojazni da će im nestati voda. Kod nas uglavnom nema tog luksuza beskrajnog tuširanja, što su doživeli kao šok.
– Danas je odjednom krenula hladna voda. Nisam znao o čemu je reč. Posle su mi objasnili da ovde moraš da čekaš da se voda ugreje. Kupao sam se iz dva puta – požalio se tek pristigli Rus.
Drugi su se nadovezali objašnjavajući mu da će morati da ograniči kupanje srazmerno kapacitetu vode i da zaboravi na “igrice” pod tušem.
Jedan od duhovitijih korisnika je na pitanje odgovorio pitanjem: “Šta će vam topla voda, zar se vi ne kupate tako što isečete rupu u ledu i uskočite unutra?”
Heljda
Odgovor učesnika u konverzaciji na pitanje “Zašto heljda košta 350 dinara? To je samo žitarica…” glasio je otprilike – “Zato što je prodaju kupcima kao ekskluzivnu zdravu hranu”. Heljda je u Rusiji veoma rasprostranjena i ponuda te žitarice na tržištu je mnogo veća nego kod nas u odnosu na potražnju, pa je i logično da tamo spada u kategoriju “jeftine” hrane, što u Srbiji nije slučaj.
Mirođija
“Zašto Srbi ne jedu kopar, jede mi se, a nema ga nigde?” Ovde je objašnjenje isključivo neki od popularnih prevodilaca koji nije uspeo da prevede izraz, ili nemogućnost Rusa da pravilno izgovore ime popularnog začina.
Jedan od korisnika im je objasnio šta da traže, kao i da svežu mirođiju mogu naći na svakoj pijaci, a sušenu u marketu.
Visok narod
Korisnici su komentar “Zašto su Srbi tako visoki, stalno moram da gledam gore” dočekali sa smehom, jer, do dolaska Rusa i mi smo njih u principu percipirali kao visoku naciju. Najbolji savet je dao korisnik koji je predložio da gledaju pravo, u žene, i time sačuvaju vratne pršljenove.
Toplo u novembru
Odakle dolaze, zaista je realno da im temperatura u novembru bude previsoka u odnosu na ono na šta su navikli. Međutim, forumaši su im predložili da čuđenje sačuvaju za decembar.
– Kad je napolju 0 stepeni, a duva košava, Moskva sa – 20 i bez vetra deluje kao tropski raj. Polako, videćete vi šta je zima.
Parking
E ovde je malo ko imao razumevanja za “braću Ruse”. Najčešći odgovor na pitanje “Zašto se svi parkiraju tamo gde je zabranjeno?” bio je – “Vi ste poslednji koji treba da raspravljate o divljačkoj vožnji i parkiranju”, a slična reakcija je bila i na pitanje “Zašto je Beograd prljav”.
Jedan od korisnika upitao ih je da li im smeta što je u Srbiji još uvek dozvoljeno pušenje u zatvorenim prostorima.
– Meni to baš i ne smeta, ali mamu boli glava od dima. Bio sam u poseti i ljudi su pušili u sobi pored novorođene bebe, malo je strašno – odgovorio mu je jedan od imigranata.
Ono u čemu se se uglavnom svi Rusi preseljeni ovde složili, jeste da je hrana ukusnija u Srbiji, da su presrećni jer alkohol mogu da kupuju 24 sata 7 dana u nedelji, kao i da su vrlo zahvalni na srpskom gostoprimstvu.
– Spasili ste nas, hvala vam – napisao je jedan od učesnika u Redit debati.
Izvor: Kurir
BG i NS im postali tesni, Rusi otkrili još jedan srpski grad, cena kvadrata skočila na 1000 €
Dodaj komentar