Prema mišljenju mnogih profesora, izmene Zakona o visokoškolskom obrazovanju mogle bi predstavljati poslednji udarac Univerzitetu, kao jedinom preostalom bastionu kritičke misli i otpora autoritarnim tendencijama.
Kako ističu, gotovo tri decenije nakon kontroverznog Šešeljevog Zakona o Univerzitetima, suočavamo se sa ponavljanjem istorije i jednim od najsnažnijih talasa antiintelektualizma u novijem periodu.
Nove izmene Zakona o visokoškolskom obrazovanju koje bi po najavi vlasti trebalo da budu gotove najkasnije u avgustu, velika većina univerzitetskih profesora vidi kao Zakon o univerzitetima iz 1998. Dekani, koje je usvajanjem tog Zakona postavio Miloševićev režim imali su jedan zadatak, da se obračunaju sa najglasnijim kritičarima tadašnjeg režima. Danas se, kaže profesorka FPN u penziji Neda Todorović, događa ista stvar.
„I mene ovo podseća na čuveni zakon iz 1998. kolokvijalno nazvat Šešeljev jer je tada bio tako snažan napad na Univerzitet, gde su mnogi profesori izgubili posao, bukvalno bili isterani sa svog radnog mesta, scenu koju nikada neću zaboraviti, najomiljeniji profesor našeg Fakulteta čuveni Ratko Božović kulturolog doživeo je to, da su mu ušli na čas tadašnji dekan i sekretar i odatle ga izbacili“, kaže Neda Todorović, profesorka u penziji FPN.
Slične metode koje su pre dvadeset sedam godina nemilosrdno korišćene za uništenje autonomije Univerziteta, a koje će proizići iz novih rešenja Zakona o visokoškolskom obrazovanju i danas, naslućuju profesori. Sve je počelo najavom predsednika države, da više novca iz budžeta treba da ide na račun privatnih fakulteta kao i da se strani Univerziteti oslobode neophodnih akreditacija. Formiranjem netransparentne Radane grupe koja treba da predlaže nova rešenja je ističu profesori, korak dalje.
Profesorka Todorović koja je i sama te 1998. bila na meti režima i trpela posledica spornog Zakona o Univerziteima kaže, živela je u nadi da se slično nikada neće ponoviti.
„Ovo što se danas događa je jedan snažan talas antiintelektualizma, ja mislim da je ovde čitav problem zapravo i intelektualcima koji misle svojom glavom i ne mogu da se pomire sa situacijom u kojoj Institucije ne funkcionišu i jedna glava odlučuje o svemu u ovoj zemlji. Cela ideja je da se Univerzitetu oduzme novac da se direktno uništi da se ta autonomija pretvori u prah i da privatnim univerzitetima. Moje iskustvo četrdeset sedam godina na Fakultetu je da privatni fakulteti u našoj sredini ni po čemu nisu mogli da se mere sa državnim fakultetima“, smatra Todorovićeva.
Opširnije na Nova.rs
Šta je zajedničko Tompsonovom koncertu i Vučićevom skupu?
Dodaj komentar