Magazin Novi Sad

Rode se vratile u Novi Sad, već 10 godina sa istog mesta najavljuju proleće

rode-se-vratile-u-novi-sad
Foto: N1

Jedna od najvećih kolonija belih roda u ovom delu Evrope, postala je simbol Novog Sada. Deseta je godina kako se rode iz daleke Afrike vraćaju u svoja gnezda, na stubovima nedovršenog objekta u naselju Klisa, piše RTS.

Klepetanje kljunom, igra zavođenja, sletovi – na ovom mestu možete upoznati svu raskoš belih roda. Ove godine, Novi Sad proslavlja jubilej – punu deceniju od kako sa ovih stubova najavljuju proleće, piše RTS.

Klepetanje kljunom, igra zavođenja, sletovi…na ovom mestu možete upoznati svu raskoš belih roda. Ove godine, Novi Sad proslavlja jubilej – punu deceniju od kako sa ovih stubova najavljuju proleće.

– Broj je rastao neprestano. 2017. je već bilo osam gnezda, 2021-2022, bilo je 33-31 gnezdo, i prošle godine 54 gnezda, i nadamo se da će ove godine biti još više – kaže Jelena Guduraš, iz Društva za zaštitu i proučavanje ptica Srbije.

Korisna je u čovekovoj okolini jer se hrani zmijama i glodarima, a ugrožava je nestanak prirodnih staništa, krivolov, trovanje, strujni udar. Zato je pravi fenomen, kada se na jednom mestu pojave u ovolikom broju.

– Oni ovde imaju vrlo veliku visinu gnezda, znači preglednost okoline je vrlo dobra, imaju vrlo blizu prilično velike količine hrane, dakle tu je deponija koja je otvorena i tu su bare, pašnjaci i okolna poljoprivredna zemljišta, osim toga, iako je u blizini prometnih puteva, ovo mesto je prilično mirno i ne uznemiravano, i to je idealna kombinacija uslova koje su rode prepoznale – navodi Marko Tucakov, iz Pokrajniskog zavoda za zaštitu prirode.

Rode su izvanredni neimari, o tome najbolje govori činjenica da tokom prošlogodišnje superćelijske oluje koja je zahvatila Novi Sad, nije oboreno nijedno njihovo gnezdo. One na taj način brane svoj život, a na ovim stubovima i svoje stanarsko pravo, piše RTS.

Vlasnik objekta na kojem se nalaze gnezda, ima i planove za završetak objekta. Iz Pokrajinskog zavoda za zaštitu prirode tvrde da se u takvim planovima mora pronaći mesto ili rešenje i za bele rode.

Marko Tucakov dodaje:

– Po zakonu, one moraju tu ostati, to je njihovo stanište i ono se ne sme uznemiravati i uništavati, postoje različite opcije u zavisnosti od toga kako će teći razvoj objekta, ali javnost treba da bude sigurna, da ćemo učiniti sve da rode ovde ostanu, nadamo se da će se njihov broj i povećati.

Ove godine biće organizovan i veliki evropski popis belih roda, a u akciju se mogu uklučiti i građani.

– Ne treba im čak ni dvogled, ni nešto od opreme, mogu i golim okom da vide rode, odnosno da izbroje mladunce koji vire iz gnezda, tako da isim dobre volje, nije potrebno ništa – zaključuje Jelena Guduraš, iz Društva za zaštitu i proučavanje ptica Srbije.

Čitajte Luftiku na Google vestima

Istinski ljubitelji prirode: Ovo su najzelenije države Evrope, među njima i naše komšije

script type="text/javascript" src="//delivery.r2b2.io/get/luftika.rs/generic/in-media">
Share via
Copy link