Lifestyle

Rešavanje stambenog pitanja – večita problematika i sve što treba uzeti u obzir

Ilustracija ključa i kuće

Rešavanje stambenog pitanja je finansijski najveći izazov sa kojim ćemo se suočiti u životu. Ovo je pogotovo značajno ukoliko imamo porodicu i decu, pa moramo da razmišljamo o budućnosti više ljudi.

Mnogima je teško ili nezamislivo da stan isplate u celosti, opredeljujući se za uzimanje kredita. U ovom tekstu ćemo se pozabaviti strategijama koje treba preduzeti, kako bismo dobro isplanirali kupovinu stana i ostali finansijski oslobođeni.

Kako ćete pristupiti kupovini stana?

Prvo, treba dobro razmisliti o sopstvenom budžetu i šta vam je zaista potrebno za neki naredni period. Postoji mogućnost da već posedujete stan koji biste želeli da prodate, kako biste kupili neki na drugoj, pristupačnijoj lokaciji ili možda stan koji je veći, jer očekujete prinovu.

Mnogo tu stvari ima koje treba uzeti u obzir. Postavlja se pitanje: da li uzimate stan sa nekim ili je sva odgovornost na vama? Ukoliko imate mogućnost da stan isplatite u celosti – to je savršeno, ali treba imati u vidu i dodatne troškove pri kupovini stana, o čemu ćemo detaljnije govorite u jednom delu ovog teksta.

Ipak, dosta su ređi ovakvi slučajevi, gde bračni par ili pojedinac isplaćuju stan odjednom. Ono što je najbolja alternativa, jeste kredit za stan. Dobro proučite banke i ponude, kako biste uočili čiji model najviše odgovara vašoj situaciji.

Kreditna sposobnost – uslovi koje treba ispuniti kako bi vam banka odobrila kredit

Kada se konsultujete sa profesionalnim licem i odlučite koja je najbolja kreditna ponuda za vas – potrebno je dostaviti određenu dokumentaciju i dokaze, kako bi banka mogla da stekne poverenje u vas. Ova procedura predstavlja proveru kreditne sposobnosti subjekta.

Kreditno sposobno lice je ono koje ispunjava uslove tako da banka može imati garanciju da je lice zaista sposobno da otplati dobijen kredit.

Prvi uslov koji se mora ispuniti je stalno zaposlenje i da je lice zaposleno minimum godinu dana. Što se tiče visine pozajmice koju možete dobiti, to sve zavisi od visine vaših primanja, kamatne stope koju banka nudi kao i roka isplate oko kojeg ste se dogovorili.

Dakle, mesečna primanja su druga stvar koja se uzima u obzir. Banke gledaju da rata kredita iznosi najviše 60% zarade lica na mesečnom nivou. Kod manjih primanja, banka možete odrediti i veću kamatnu stopu, jer ih posmatra kao rizik.

Ono što je takođe jako važno jeste vaš finansijski dosije. Banka mora proveriti vašu kreditnu istoriju. Cilj je da se utvrdi da ste u prošlosti uvek otplaćivali svoje obaveze na vreme, bez ikakvo kašnjenja. Banka će izvršiti detaljnu analizu i kada utvrdi da ste ažurni i nemate nikakva neizmirena zaduženja – stekli ste poverenje i na korak ste od odobravanja pozajmice.

Naposletku, bitno je učešće koje ćete dati kada ugovor bude zaključen, kako bi sve bilo validno. Ono je u iznosu od 10% do 30% ukupne cene. Postoji i alternativa da ukoliko nemate dovoljno sredstava za učešće – možete staviti drugu nekretninu pod hipoteku i to će biti garancija banci da ćete pozajmicu isplatiti.

Takođe, treba uzeti u obzir da postoji i starosna granica za davanje kredita. Osoba mora biti najmanje uzrasta 20 godina, a najviše može imati 70 godina u trenutku isplate poslednje rate pozajmice.

Ilustracija dogovora kupovine stana

Osiguranje stambenog kredita – za dodatnu sigurnost i poverenje

Neke banke će vam tražiti da uzmete osiguranje kod Nacionalne korporacije za osiguranje stambenih kredita – NKOSK. Razlog je dodatna zaštita i sigurnost banke da će pozajmica biti vraćena ukoliko dužnik nije sposoban da je isplati.

Banke takođe mogu tražiti od subjekta da sklopi i polisu životnog osiguranja, jer će na taj način osigurati svoju porodicu i dati dodatno pokriće banci.

Dodatni troškovi prilikom kupovine stana

Pored isplate same nekretnine, kada kupujete stan postoje i dodatni troškovi za koje morate biti spremni. Tu spadaju:

  • Porez na prenos apsolutnih prava koji treba da bude trošak prodavca, ali često u praksi ide na teret kupca, osim u slučaju da se radi o kupcu prvog stana. Tada je kupac oslobođen ovog poreza i prodavac ga mora platiti. On iznosi oko 2,5 odsto od ukupne cene stana.
  • Advokat koji će vam izraditi kupoprodajni ugovor i predugovor. Ovi troškovi iznose od 150 do 300 evra.
  • Sledeće što je potrebno je unajmiti notara, radi overe ugovora. Cena može zavisiti i od same nekretnine, ali je uglavnom potrebno oko 300 evra za overu ugovora.
  • PDV koji iznosi oko 10% vrednosti stana
  • Svi dodatni troškovi koji idu uz kupovinu stana uz uzimanje kredita. Izveštaj kreditnog biroa, trošak menica, izvod iz registra nepokretnosti, trošak upisa hipoteke i ostale takse. Kamatne stope kod ovih troškova se razlikuju od banke do banke.
  • Knjiženje stana kao finalni korak utvrđivanja vlasništva. Kupljena nekretnina se mora upisati u katastar pod vašim imenom.

Povrh svega, ukoliko koristite usluge agencije, provizija nije mala stvar i može iznositi oko 2% vrednosti stana.

Čitajte Luftiku na Google vestima

U suštini, kupovina stana treba biti vrlo proračunata, ovo je jedan veliki korak na koji ste se odvažili, prema tome – pametno planirajte!

Mateja Panović

Dodaj komentar

Klikni da objaviš komentar

script type="text/javascript" src="//delivery.r2b2.io/get/luftika.rs/generic/in-media">
24 Shares
Share via
Copy link