Protesti protiv rudarenja litijuma nastavljaju se širom Srbije. Okupljanja su juče (29. jul) održana u Aranđelovcu, Šapcu, Kraljevu i Ljigu, kao i u beogradskoj opštini Barajevo.
U 19 sati protesti protiv iskopavanja litijuma počeli su u Kraljevu i Aranđelovcu i Šapcu.
Biljana Stepanović iz ProGlasa obratila se okupljenima u Šapcu.
– Ova vlast ima dug od 36 milijardi evra. Svaki domaćin želi svojoj deci da ostavi imovinu, ili da im bar ne ostavi dugove. Svojoj deci ćemo ostaviti dugove, a sad smo u opasnosti da li ćemo im ostaviti vodu, zemlju i vazduh. Nema više levih ili desnih, svima nama je neophodna voda, zemlja i vazduh, bez toga ne možemo da živimo. Bez litijumskih baterija i električnih automobila možemo – rekla je ona.
Dragan Simović, poljoprivrednik iz Požege, rekao je na protestu u Kraljevu da je vlast mnogo zagrizla.
– Tražiće način da raspišu referendum. Do njega ne sme da dođe, pokrali su izbore – naveo je Simović.
Ljudi iz Kraljeva pic.twitter.com/UCEzNhQzr5
— Lokalni front (@LokalniFront) July 29, 2024
– Moramo da ustanemo, da se borimo – rekao je na protestu u Kraljevu Nebojša Kovandžić iz Ne damo Ibar.
– Uzurpirali su, pored svih ustanova, i naše reke, naše šume… Poslednjih sedam, osam godina uspeli su da poseku 40 osto šuma u Srbiji – naveo je Kovandžić.
Kako je dodao, vlast radi sve za svoje interese, a nikad za interese građana.
Profesorka hemije Karolina Aleksandrović je na protestu u Aranđelovcu poručila okupljenim građanima da sve multinacionalne kompanije u svetu imaju samo jedan cilj, i da je to isključivo profit.
Profesor Šumarskog fakulteta Ratko Ristić, govoreći na protestu u Aranđelovcu, rekao je da Aleksandar Vučić nema prava da obećava srpsku zemlju “nemačkim prijateljima”, kao i da je nedavno potpisan Memorandum između Srbije i predstavnika EU nezakonit.
– Memorandum koji je potpisan između naše vlade i predstavnika Evropske unije je bezvredan jer je protivzakonit. Aleksandar Vučić nema ovlašćena da potpisuje. Ko je on da izjavi da je obećao svojim nemačkim prijateljima da će se kopati litijum – kaže Ristić.
Poznati košarkaš Vladimir Štimac je u Aranđelovcu rekao da pokušavaju da ubace razne elemente, “da nas razdvoje, ali da se to neće desiti”.
– Ova snaga, ovaj narod koji se danas skupio, koji se skupio svugde po našoj dragoj Srbiji, ništa više ne može da zaustavi – naglasio je.
Protest u Ljigu održan je od 18 časova na glavnom trgu.
Ljiljana Bralović iz Saveza ekoloških organizacija Srbije (SEOS) poručila je na skupu u Ljigu da rudnici nisu ulaznica za ulazak u Evropsku uniju.
– Ako se ta vrata otvore (za rudnike) onda će ta vrata zauvek da nam se zatvore jer niko u svom savezu ne želi države gde su prljave tehnologije, gde je velika korupcija i zagađenje – rekla je Bralović okupljenima.
– SEOS je dao rok do 10. avgusta da se zakonski zabrani iskopavanje litijuma, a posle toga slede radikalne mere, krećemo u proteste i blokade i sve ono što mislimo da može da nam pomogne da se rešimo stranih korporacija i domaćih izdajnika – rekla je ona na skupu.
Nakon toga su okupljeni krenuli u protestnu šetnju.
Aktivista Vukosav Sredojević iz Ljiga kaže za N1 da je to mesto u drugoj kategoriji istraživanja za iskopavanje litijuma.
– Borimo se da naša životna sredina ostane zaštićena. Imamo Rajac, banju, ceo kraj obiluje velikim prirodnim bogatstvima i želimo da tako ostane – naveo je Sredojević.
Protesti protiv iskopavanja litijuma u Srbiji su narednih dana najavljeni i u Smederevu, Mladenovcu, Rači, Mionici, Topoli, Kosjeriću i još nekim mestima.
Podsetimo, u poslednjih nedelju dana protesti protiv iskopavanja litijuma su održani u više gradova i opština u Srbiji, a među kojima su Valjevo, Loznica, Grocka, Koceljeva, Negotin, Arilje, Bogatić i Krupanj.
Izvor: 021
Izdato 69 rešenja za istraživanje litijuma u Srbiji, a 138 kompanija dobilo odobrenje za rad
Dodaj komentar