Veliki broj ljudi okupio se na protestu u Novom Sadu povodom tragedije na Železničkoj stanici, 1. novembra, kada je poginulo 14 osoba. Najavljeni mirni skup prerastao je u nasilni protest.
Zbog dešavanja u Novom Sadu u grad je došao i predsednik Srbije Aleksandar Vučić, prvi put posle tragedije 1. novembra kada se obrušila nadstrešnica Železničke stanice. On se obratio pristalicama Srpske napredne stranke ispred prostorije na Bulevaru oslobođenja koja je demolirana tokom protesta.
Tokom čitavog dana u Novom Sadu su postojale tenzije. Od ruiniranih izloga na prostorijama vladajuće stranke, preko obaveštenja novosadske opozicije da vlast priprema navijače koji će izazvati nemire, do dolaska velikog broja policijskih snaga u grad.
Sam protest je počeo mirno, građani su počeli da se okupljaju pre 18 časova kod Železničke stanice. Nakon minuta ćutnje za nastradale, usledeo je kratki govor tokom kog je poručeno da se zahteva krivična i politička odgovornost, a direktno su prozvani premijer Miloš Vučević, predsednik Aleksandar Vučić, gradonačelnik Novog Sada Milan Đurić.
Među okupljenim bili su i predstavnici opozicije. Odbornik u Skupštini Novog Sada Miša Bačulov dovezao je traktor sa cisternom na protest, navodeći da su u cisterni fekalije koje će biti izručene ispred Gradske kuće, navodeći da aktuelna vlast već 12 godina isporučuje fekalije svim građanima. Pažnju su privukli i taksisti SOS taksija koji su podržali protest trubeći.
Koliko je građana tačno bilo na protestu teško je reći, ali je nesumnjivo to bio jedan od najvećih skupova u Novom Sadu u ovom veku. U prilog tome govori i to što se kolona, koja se kretala ka Gradskoj kući, prostirala od „potkovice“ do Jevrejske ulice.
Kretanje kolone označio je i početak ozbiljnijih incidenata na protestu, iako je do koškanja došlo i pre samog početka, kada su demonstranti skinuli zastave sa prostorija SNS-a, koje su okačene ranije u toku dana, i premazali farbom izloge.
Međutim, kada je počela šetnja, deo okupljenih počeo je da uništava izloge na prostorijama SNS-a na Bulevaru oslobođenja. Tu je došlo i do sukoba među demonstrantima, jer većina građana nije želela nasilje i uništavanje imovine.
Totalni haos je nastao kada su učesnici protesta došli na Trg slobode. Nedugo nakon okupljanja, demonstranti su počeli da bacaju farbu i kamenice ka Gradskoj kući, u kojoj se u tom trenutku nalazila policija. Miša Bačulov izručio je fekalije, a ubrzo se počelo sa lupanjem prozora, razbijanjem stakala na vratima i pokušajima da se uđe.
Odbornici Miran Pogačar i Miša Bačulov istakli su da žele da uđu u Skupštinu grada kako bi predali zahtev za razrešenje, kako tvrde, odgovornih za tragediju na Železničkoj stanici, među kojima je i gradonačelnik. Ukoliko se ti zahteve ne usvoje za 48 sati, najavili su nove proteste, ovog puta u Beogradu. Čitava ideja je pala u potpuno drugi plan, jer su kako su se građani polako razilazili, nasilnici preuzeli vođstvo i krenulo je rasturanje Gradske kuće.
Ceo tekst čitajte na 021.rs
Troje povređenih u nesreći na Železničkoj stanici i dalje kritično
Dodaj komentar