Magazin

Prodata prva digitalna svinja, plaćanje samo u kriptovalutama

svinja

Preko platforme potrošač može da prati uzgoj životinje na farmi, a trenutno je moguće plaćanje samo kriptovalutama

Savremene tehnologije sve više osvajaju poljoprivredu. Uz pomoć digitalnih platformi sve je kraći put između proizvođača i kupaca.

I dok u Srbiji već nekoliko meseci potrošači preko besplatne veb-aplikacija mogu da pronađu domaćinstva širom zemlje koja prodaju mleko, u susednoj hrvatskoj otišli su korak dalje.

Važno je na kojoj je „adresi” onlajn prodavnica

Kako su preneli hrvatski mediji, nedavno je počela s radom platforma preko koje je „svakome omogućeno da uzgaja svoju svinju, a da za to ne mora da zasuče rukave na farmi”.

Jutarnji list” prenosi da je kupovina trenutno omogućena samo pomoću kriptovaluta, a vrlo brzo će biti dostupne i opcije plaćanja platnim nalogom i karticama.

Kreatori aplikacije nadaju se da će na ovaj način uspeti da povežu poljoprivrednike, kojima su potrebne investicije, s kupcima koji su u potrazi za kvalitetnom hranom.

Prva kupovina je već obavljena, a onima koji odluče da ulože u „digitalnu” svinju stalno će biti dostupne informacije o njenom razvoju, uz pomoću kamera će moći da nadgledaju kako se farmeri brinu o njihovoj „stvarnoj” svinji.

Ovo će biti moderne farme koje će svojim dizajnom sprečiti širenje bolesti koje su uobičajene među svinjama, a kako je najavljeno u ishrani životinja se neće koristiti GMO komponente.

Iako je ovo revolucionarna ideja u regionu, zapravo nešto slično već postoji.

Još ranije je evropskim proizvođačima omogućeno da na isti način prate razvoj odabrane kokoške na farmi sa koje im proizvođač svake sedmice dostavlja sveža jaja.

Savremena tehnologija omogućava proizvođačima hrane da sve masovnije prelaze u direktnu prodaju. Na taj način oslobađaju se mnogih troškova, a najviše posredničkih provizija koje su često veće i od njihove zarade.

Za direktnu prodaju važno je da je reč o proizvodima koji mogu odmah da se troše i da se dostavljaju u svežem stanju, kao što su: jaja, mleko, voće i povrće. Stručnjaci napominju da se na ovaj način osiguravaju radna mesta na porodičnim gazdinstvima, a dobrobit za kupce je to što dobijaju proizvode višeg kvaliteta.

Čitajte Luftiku na Google vestima

Najlepša žena 20. veka povukla se na farmu i živi sa 1.500 kokošaka

script type="text/javascript" src="//delivery.r2b2.io/get/luftika.rs/generic/in-media">
Share via
Copy link