Dr Ivana Gađanski sa novosadskog Instituta BioSens dobitnica je prestižnog granta poznate američke organizacije Institut Dobre hrane, te je jedna od 14 ljudi iz celog sveta koja će da istražuje alternativne načine proizvodnje mesa.
U okviru svog projekta baviće se najsavremenijim svetskim istraživanjima u oblasti ćelijske poljoprivrede, odnosno laboratorijske proizvodnje mesa. Ćelijska poljoprivreda proizvodi „kultivisano meso“ dobijeno iz mišićnog tkiva životinja, piše Blic.
Dr Gađanski i tim istraživača sa Instituta Biosens baviće se razvijanjem novih tipova senzora za praćenje kvaliteta ćelija tokom kultivacije mesa.
– Proizvodi od kultivisanog mesa neće imati dodate antibiotike, hormone ili druge aditive koji se nalaze u klasičnom mesu. Takođe, važno je napomenuti da je ovakav način proizvodnje mnogo humaniji prema životinjama, jer iako se uzorak ćelija uzima iz mišića žive životinje, to se radi na bezbolan način – izjavila je Gađanski povodom dobijanja granta.
Ona dodaje da je veoma važno što se za ovakvu proizvodnju mesa troši mnogo manje resursa nego u klasičnoj poljoprivredi, ali i da se na ovaj način smanjuje zagađenje životne sredine i emisija štetnih gasova u atmosferu koji nedvosmisleno dovode do klimatskih promena.
Gađanski je provela godinu dana kao Fulbrajt gostujući profesor na Kolumbija Univerzitetu, SAD, u najpoznatijoj svetskoj laboratoriji za inženjering tkiva, nakon čega se vratila u Srbiju gde trenutno primenjuje svoja znanja.
Osim naučnice sa Instituta BioSens, grant su dobili i istraživači sa poznatih svetskih instituta kao što su Berkli iz SAD, Izraelski tehnološki institut, Tehnološki institutu u Pekingu, Univerzitet u Oslu i drugi.
Dodaj komentar