Novi Sad

Novosađanka (37) prošla pakao na porođaju i podnela prijavu protiv doktorke u Betaniji

betanija
Foto: Printscreen

Ruptura materice i neurorizična beba sa ozbiljnim dijagnozama – zbog toga je Novosađanka odlučila da podnese krivičnu prijavu protiv doktorke u novosadskoj Betaniji.

Tridesetsedmogodišnja Novosađanka, Aleksandra Vudrag, pre tog porođaja već je imala carski rez iza sebe, a operisala je i miom.

U Betaniju je, kako kaže, otišla 14. juna da zakaže carski rez. Nisu je zadržali taj dan, a kako se navodi u lekarskoj dokumentaciji, prijem na Kliniku za ginekologiju i akušerstvo zakazan je za 17. jun, piše 021.rs.

Ipak, u noći između 14. i 15. juna krenule su kontrakcije, te je ona uveče morala da ode u porodilište. Njen doktor nije radio tada, a dežurna doktorka joj je rekla da je „jutro pametnije od večeri“.

– Znam da mi je rekla da će mi dati prvo bensedin, da nemam velike bolove, ‘da raščistimo gužvu’. Mislila sam da je to sve priprema za carski rez, priseća se ta Novosađanka.

Smatra da je doktorka koja je „čekala jutro, sigurno čekala drugu smenu“.

– Ako nije bila sigurna u sve to, trebalo je odmah da zove nekog ko može to da odradi, jer meni je bio već zakazan carski rez. Imala sam operaciju mioma pre tri godine i prethodno carski rez. Bilo je obavezno da bude carski rez, nije bilo potrebe da se bilo šta čeka, priča Aleksandra.

Kako ta Novosađanka priča, umesto da je porode u zakazano vreme, ostavljena je u bolovima i sa naponima u trajanju više od pet sati, kada joj u nesnosnim bolovima puca materica.

– Pretpostavljam da sam padala u nesvest između bolova zato što se ne sećam svega. Nekako je meni izgledalo kao da je to kraće trajalo od onog kako sam kasnije saznala. Prosto sam izgubila pojam o vremenu. Bili su nenormalni bolovi, to ne može da se opiše. To nisu bile kontrakcije. To je bilo verovatno kada je popucala materica. Nikog nije bilo tu u pretporođajnoj sali, ni sestre ni doktora, nikog. Sama sam bila. Znam da sam tad vrištala da bi se neko pojavio tu, navodi Aleksandra.

Kako dodaje, nakon što je vrištanjem napokon dozvala osoblje u Betaniji – u sledećem momentu su svi bili oko nje.

– Nisu se čuli otkucaji srca bebe. Gledali su na ultrazvuk i čula sam da neke delove bebe vide, neke ne vide. I onda su rekli da idemo na hitan carski rez. Kad sam se probudila, pitala sam za bebu i rekli su mi da će mi reći moj pedijatar. Kad sam došla sebi, pozvala sam supruga i saznala preko telefona šta se desilo. Bebu uopšte nisam videla, na slici sam ga prvi put videla. Niko mi nije konkretno rekao šta i kako, rekli su samo ruptura materice. Taj dan su me ceo dan pratili da vide da li će sve biti u redu ili će me ponovo otvarati da mi izvade matericu, priča ona.

Aleksandra je provela sedam dana u bolnici, a beba 10 u Dečjoj bolnici.

U Listu za novorođenče navodi se da je dete rođeno bez srčane akcije i da je rađena kardiopulmonalna reanimacija.

„Novorođenče je intubirano doneto na odeljenje intenzivne nege i terapije u aparat na mehaničku ventilaciju“, piše u kliničkom toku.

Iz Klinike za pedijatriju novorođenče se nakon 10 dana otpušta sa više dijagnoza.

– To su dijagnoze koje su po rođenju date. Dijagnoze koje su bile u Dečjoj bolnici i dan danas se one provlače. Za sada kažu da na mozgu nema posledica. Koliko je on tačno bio bez kiseonika, apsolutno nigde ne piše, niti je ko spomenuo. Uglavnom, ultrazvuk za sada ne pokazuje, ali svi se ograđuju i ne mogu da tvrde. Niko nije rekao da neće biti posledica, kaže Aleksandra.

Aleksandra Vudrag je zbog takvog tretmana i ozbiljnih posledica poslala predlog za podnošenje krivične prijave sa pratećom dokumentacijom. Kako u prijavi navodi, iako ne poseduje medicinsko i pravno obrazovanje da bi ocenjivala rad lekara i pravno kvalifikovala krivično delo, svesna je „neopravdanog fizičkog i psihičkog ataka“ na njeno telo i „grubog kršenja prava na dostojanstvo i život“, kao i „nesavesne radnje lekara i nebrige u pružanju lekarske pomoći“.

Zbog Aleksandrine prijave i Zaštitnik građana je pokrenuo ispitni postupak ocene zakonitosti i pravilnosti rada Ministarstva zdravlja.

Kako se navodi u obrazloženju, postupak je značajan i „treba ga voditi jer je moguće da je aktom, radnjom ili nečinjenjem organa uprave došlo do povrede ljudskih prava i sloboda“, ističe se u obrazloženju ombudsmana.

Ostatak teksta čitajte na 021.rs.

Ispovesti žena iz Srbije o 16 vrsta akušerskog nasilja koje su preživele

script type="text/javascript" src="//delivery.r2b2.io/get/luftika.rs/generic/in-media">
Share via
Copy link