Balkan Magazin

Srpski turisti o noćnoj mori na Tasosu i Sartiju, jedva preživeli nevreme, a odštetu neće dobiti

nevreme-grcka
Ulice Soluna / protothema.gr

Kontinentalni deo Grčke i njena ostrva u Egejskom moru bila su pod udarom jakog nevremena prethodnih nekoliko dana. Situacija je još uvek alarmanta, jer je u toku saniranje velike materijalne štete, ali istovremeno građani još  uvek strahuju od novih olujnih vetrova, kiše i gromova.

Nevreme ih zateklo u kolima na Tasosu

Da je situacija zaista bila strašna ispričala je i Tanja, turistkinja koja se sa porodicom bila na odmoru u Potosu, na Tasosu.

„Tokom nevremena smo se zadesili na putu između dva mesta i bukvalno je bila borba da muž i ja sa dvoje dece stignemo do smeštaja zdravi i na broju.“, ispričala je Tatjana za Novu.

Na početku je kaže, delovalo sve naivno. Ona je sa mužem i dvoje dece bila u akvaaprku koji je nakon što je duvnuo jači vetar bio ispražnjen, a gosti su zamoljeni da ga napuste. Delovalo joj je da nije tako strašno pa su rešili da odu na ručak u usputnu tavernu.

– Sedeli smo na terasi kada je odjednom snažan vetar bukvalno počeo da prevrće tanjire i stolice. Celokupno osoblje je izletelo da nas smesti unutar restorana, a oni sa terase koja je na samoj obali spasavali šta su mogli od inventara – priča Tatjana.

Tada je s porodicom odmah krenula ka smeštaju, u nadi da će da preduhitre kišu, dok ne počne da pada.

„Vlasnik restorana je sklopljenih ruku dva puta ponovio – molim vas, pažljivo na putu i srećno. Nije nam se učinila njegova molba strašnom dok nismo krenuli… Tu nas je obišla hitna pomoć pod rotacijom. I odmah je krenula jeziva kiša za koju brisači na najjače uključeni nisu mogli da pomognu. Oblak jedan se nadvio nad brda koja se više uopšte nisu videla. Kilometar odatle je bio udes, videli smo automobil bugarskih tablica sa ostećenom levom prednjom stranom i isprevrtan kvad sa strane puta. Žena je ležala uz kraj puta, hitna pomoć je stigla ispred nas… jezive scene –  kaže Tatjana i dodaje da je na par kilometara odatle bio još jedan udes.

Ona dalje priča da je vetar ljuljao auto, a da se od kiše nije videla bela linija na putu. Voda se slivala niz liticu, koja se spuštala nekoliko metara od puta kojim su vozili.

Sat vremena su se probijali kroz oluju do smeštaja koji je od taverne bio udaljen oko 20 kilometara.

– Kad smo konačno stigli pred zgradu gde smo bili smešteni, suprug je izašao deci da pomogne da izađu do ulaza. Ali vetar je odgurnuo vrata automobila i povredio mu nos i gornju vilicu. U prvom momentu od krvarenja nismo mogli ni da vidimo šta je tačno povređeno. U smeštaju smo sanirali sve i sada je u redu. Ima samo manju posekotinu na nosu i bolove od ugruvanosti – ispričala je ona dodajući da je stiglo upozorenje o novom nevremenu te da će ovoga puta sigurno biti u svom smeštaju dok oluja ne prođe.

Iskustvo iz Sartija

Među srpskim turistima koji su se našli usred ‘smaka sveta’ bio je i Nikola S. iz Beograda, koji je otišao na Sitoniju, u mesto Sarti. Kako kaže, prvih nekoliko dana vreme je bilo savršeno, a onda se preko noći sve pretvorilo u scene kao iz horor filmova.

– Kiša je lila kao iz kabla, duvao je jak vetar, sevalo je, čuli su se jaka grmljavina i udari gromova. Cela soba se tresla. Kada smo ustali, videli smo potopljene ulice, prevrnute ležaljke, plivalo je đubre na sve strane, kao i gomile polomljenih stolica, suncobrana… Vatrogasci su zbrinjavali stare ljude, bagerima su vadili zarobljene automobile iz mulja. Ipak, kiša nije prestajala i to je izazvalo pravu katastrofu – rekao je Nikola za Kurir.

Zatim je ispričao da ih je u četvrtak ujutru probudila prava agonija.

Iz sna ih je rano ujutru trgla jaka buka i lupanje na vrata aprtmana.

– Kako smo skočili iz kreveta, tako smo stali u vodu i shvatili da nam je ceo apartman potopljen jer smo bili u suterenu. Stvari su nam bukvalno plutale po sobi. Gazdarica apartmana nas je dozivala ne bi li ušla u sobu i počela da izbacuje vodu. Kako smo otvorili vrata, ušlo je još više vode. Bilo je jezivo – priča on.

– Stavljali smo sve na krevet da sačuvamo lične stvari. Sreća što su drugari bili u apartmanu iznad, pa je nas osmoro noć provelo u četvorokrevetnom smeštaju dok se naš nije osušio… Nadam se da će za vikend, kao što su najavili, biti lepše vreme. Da iskoristimo poslednje dane odmora, jer nam je ovih nekoliko dana potpuno propalo – dodaje Nikola.

Prema njegovim rečima, nekoliko porodica sa malom decom spakovalo je svoje kofere i prekinulo letovanje.

– Deca su celu noć plakala jer je stvarno pucalo na sve strane. Kiša je pljuštala skoro tri dana, voda je u apartmanima bila do kolena i roditelji nisu znali šta će sa njima. U četvrtak su se mnogi spakovali i vratili za Srbiju iako su imali uplaćeno još po pet, sedam i deset dana – kaže on.

Putnici nemaju prava na odštetu

O ovoj situaciji se oglasio i potpredsednik Asocijacije turističkih agencija Srbije (Juta) Milan Lainović i rekao da vremenske nepogode „ne pokriva“ nijedno osiguranje i da putnici nemaju pravo na odštetu.

„Agencija odgovara za prevoz, smeštaj, uslugu, zdravstveno i putno osiguranje. Za sve mimo toga ona nije odgovorna. Kiša, oluja, grad, poplave, za to nije kriva agencija, to je prirodna pojava, vremenska nepogoda. I tu nemate pravo na odštetu ni ako zbog toga na svoju ruku prekinete letovanje i napustite smeštaj“, objašnjava Lainović.

Luftika #

Dodaj komentar

Klikni da objaviš komentar

script type="text/javascript" src="//delivery.r2b2.io/get/luftika.rs/generic/in-media">
178 Shares
178 Shares
Share via
Copy link