Nemačka je uvela evro pre 22 godine, ali milijarde nemačkih maraka i dalje su – negde. Ove godine promenjeno je 53 miliona nemačkih maraka, često skrivenih na najčudnijim mestima, uz neke delom bizarne priče.
Početkom godine, jedan čovek došao je u ekspozituru Bundesbanke i predstavio se kao član lokalnog udruženja za zaštitu životinja, koje je, kako je rekao, dobilo neočekivanu božićnu donaciju od 24.900 maraka u novčanicama od 100 maraka. Nakon što je razjašnjeno poreklo požutelih novčanica i nesumnjivo dokazana njihova autentičnost, Bundesbanka je tom udruženju prebacila protivvrednost od skoro 13.000 evra, piše DW.
Neretko su stizale i vesti o pronalascima ušteđevine, često preminule rodbine, te je tako jedan čovek u baštenskim patuljcima, omiljenih keramičkim figurama svog pokojnog oca, pronašao stare nemačke marke. No, u ovom slučaju bilo je kovanica marke za svega 26 evra. U sličnom maniru, jedan nemački penzioner pronašao je novčanicu od 500 nemačkih maraka zaglavljenu između stranica stare knjige, i odmah pojurio do banke.
Osim čudnih skrovišta, stara nemačka marka, bila je umešana i u jedan spor među supružnicima. Naime, činjenica da je njen muž, bez njenog pristanka, poslao 20,78 nemačkih maraka Bundesbanci na razmenu u evre, toliko je razljutila ženu, da je njen suprug brže bolje požurio u filijalu Bundesbanke u Majncu, pre nego što su kovanice tamo stigle i zamolio da mu se vrati sav taj sitan novac.
„Srećom, naše kolege u filijali u Majncu su prepoznale njegov paketić i vratili ga poštom. Nadamo se da smo uspeli da malo smirimo svađu“, rekao je član odbora Bundesbanke Burkhard Balc u intervjuu Nemačkoj novinskoj agenciji dpa u Frankfurtu.
U sličnom maniru, na jednoj novčanici od pet maraka koja je ove godine našla put do Bundesbanke ili Centralne banke Nemačke, a potom završila u drobilici kao i sve druge stare nemačke marke, bilo je ispisano:
„Mišu moj mali, samo sam htela da ti kažem koliko mi nedostaješ. Tvoja draga, 14. jun 1996. godine, 23.20“.
Kako je i ranije pisao DW, bilo da su skrivene ili nestale, 12,3 milijarde nemačkih maraka nikada nisu zamenjene za evre, mada se to još uvek može učiniti po starom kursu.
Bundesbanka je ove godine u više od 91.000 slučajeva uspela da razmeni stare novčanice i kovanice nemačke markeza evre. Od januara do kraja novembra prikupljeno je nešto više od 53 miliona nemačkih maraka, što je više od 27 miliona evra. To znači da se obim razmene maraka u evra povećao drugi put zaredom.
„Očekujemo da će i narednih godina biti razmenjeno mnogo nemačkih maraka“, rekao je Balc.
Čak ni skoro 22 godine nakon uvođenja evra gotovine na prelazu iz 2001. u 2002. godinu, milijarde nemačkih marka još uvek nisu vraćene, odnosno razmenjene.
Prema Bundesbanki, krajem novembra 2023. još uvek se negde nalazi nešto manje od 12,2 milijarde maraka, što je oko 6,24 milijarde evra. Reč je o novčanicama u vrednosti od oko 5,7 milijardi maraka i kovanom novcu od oko 6,6 milijardi maraka.
„Uvek sam impresioniran koliko nemačkih maraka još nije vraćeno nazad u Bundesbanku, čak ni u trećoj deceniji nakon što je nacionalna valuta zamenjena evrom“, kaže Burkhard Bala iz Bundesbanke.
Šta da radite ukoliko imate nemačke marke?
Nemačka je jedna od šest zemalja evrozone u kojoj je zamena stare nacionalne valute u evre moguća – na neograničeno vreme. Ovo se takođe primenjuje u Austriji, Irskoj, Estoniji, Letoniji i Litvaniji.
Svako ko još ima stare nemačke marke ili ih slučajno pronađe može ih zameniti – besplatno, u sve 31 filijale Bundesbanke, odnosno poštom preko filijale Bundesbanke u Majncu.
Kurs je fiksiran uvođenjem evra: za 1,95583 nemačke marke dobijate jedan evro.
Neke od starih novčanica i kovanica verovatno nikada neće biti zamenjene, jer su, na primer u rukama kolekcionara. Bundesbanka takođe pretpostavlja da su značajne količine, odnosno iznosi – u inostranstvu, pošto je nemačka marka širom sveta bila popularna kao rezervna valuta.
Izvor: DW
Dodaj komentar