Niko ne zna koliki je broj pasa lutalica na ulicama gradova u Srbiji, ali svi vidimo da je taj broj nedužnih bića koji se samo trude da prežive svakako ogroman. Nesavesni vlasnici, dakle ljudi pre svega, krivi su za toliki broj napuštenih životinja. Da ne govorimo o odbačenim štencima, koji su ostavljeni u torbama po livadama i šumama prepušteni na milost i nemilost.
Lično sam imao prilike da sudbinski nalećem na takve slučajeve, da ih spašavam i teškom mukom udomljavam. Ali to je igra bez granica, borba sa vetrenjačama.
Postoje humana rešenja tog problema, naravno da se uz dobru volju države može sistemski urediti ta situacija sa psima lutalicama. Ovakve pse, kao i vlasničke koji se takođe kradu i misteriozno nestaju, krijumčari, kriminalci i šverceri odvode ilegalnim putevima u zemlje zapadne Evrope, pre svega Nemačke, gde vlada velika potražnja za ljubimcima tokom lokdauna, a naročito psima.
Svoju šansu za prljavom zaradom, nad božijim stvorenjima i „čovekovim najboljim prijateljima“, našli su kriminalci pre svega iz Srbije i Rumunije. Nemački mediji izveštavali su o ovoj temi još i pre pandemije koronavirusa, ali izgleda da interesovanje krijumčara za ovaj biznis nije opalo.
Prema nekim podacima šverc životinja u Evropskoj uniji predstavlja treći najunosniji i najisplativiji biznis kriminalaca, odmah nakon trgovine droge i oružja.
Nemački savez za zaštitu životinja prenosi da je samo od januara do oktobra prošle godine u Nemačkoj otkriveno 75 slučajeva krijumčarenja. Ukupno je pogođeno više od 800 životinja. Broj neotkirvenih slučajeva verovatno je mnogo veći.
– Slatki kućni ljubimac udaljen je na samo jedan klik na računaru. Ali, ovde govorimo o živom biću koje se ne može zameniti kao džemper ili igračka – kaže Hester Pomerening iz ovog saveza, a prenosi Nova.rs.
Ta mafija postavlja oglase koji se na prvi pogled ne razlikuju od onih koje postavljaju renomirani uzgajivači. Cene su uobičajene, na upite se odgovara ljubazno.
– Često se primopredaja dešava recimo na parkingu i to se opravdava time što se stan renovira – navodi sagovornica.
Na narudžbenicama ilegalnih trgovaca nisu samo psi i mačke, već se nalazi i sve više životinja poput zmija, kengura ili jelena.
Dodaj komentar