Nešto starije generacije se sećaju starog crvenog jugoslovenskog pasoša i vremena kada su nam vize prilikom putovanja u gotovo svaku državu sveta bile mislena imenica.
Međutim, da li znate šta je to takođe crveno spolja, ljubičasto iznutra i omogućava vam pristup do 195 destinacija širom sveta bez vize?
To je singapurski pasoš i upravo je proglašen za najmoćniji putni dokument na svetu u kvartalnoj rang listi pasoša sa najvećim međunarodnim uticajem.
Poslednjih 19 godina, Henley Passport Index, koji je kreirala svetska savetodavna firma za državljanstvo i boravak Henley & Partners, sa sedištem u Londonu, prati globalne slobode u 227 zemalja i teritorija širom sveta, koristeći ekskluzivne podatke Međunarodnog udruženja za vazdušni saobraćaj ( IATA).
Slovenija ušla u top 10, Srbija se takođe kotira dobro
Sledeći pasoši koji su blizu svetskoj popularnosti Singapura, su pasoši Japana, Nemačke, Francuske, Italije i Španije, koji zajedno zauzimaju drugo mesto i čiji građani mogu da uživaju u putovanju bez viza na 192 destinacije, piše euronews.rs.
Na trećem mestu na rang listi, slede Južna Koreja, Švedska, Finska, Austrija, Irska, Luksemburg i Holandija, koje sve imaju privilegiju bezviznih izleta do 191 destinacije.
Velika Britanija, koja je pre 10 godina, tačnije 2014. držala prvo mesto zajedno sa Sjedinjenim Državama, nalazi se na četvrtom mestu (190 destinacija), pored Novog Zelanda, Norveške, Belgije, Danske i Švajcarske.
Australija i Portugal dele peto mesto (189 destinacija), dok su SAD pale na osmo mesto, sa bezviznim pristupom za skromnih „186“ destinacija.
Deveto mesto dele Estonija, Litvanija i Ujedinjeni Arapski Emirati sa 185 destinacija na koje se može bez vize.
U Top 10 ušla je Slovenija, (zajedno sa Islandom, Letonijom i Slovačkom) sa čijim pasošima se bez viza putuje u 184 zemlje.
Srbija je na vrlo dobrom 34. mestu, sa 140 destinacija na koje se može bez vize.
Sve je dublji jaz
Iako je magični broj Singapura od 195 rekordno visok, čak i za Singapur, na drugom kraju skale, takođe su oboreni novi negtaivni rekordi.
Avganistan je dugo bio rangiran kao najslabiji pasoš na svetu prema indeksu, ali sada njegovi građani mogu da putuju samo u 26 zemalja bez vize.
To je najniži rezultat zabeležen u istoriji indeksa od skoro dve decenije.
Kristijan Kelin, predsednik kompanije Henley & Partners, rekao je u saopštenju:
„Globalni prosečan broj destinacija kojima putnici mogu da pristupe bez viza se skoro udvostručio sa 58 u 2006, na 111 u 2024. godini. Međutim, globalni jaz u mobilnosti između onih na vrhu i dnu indeksa je sada veći nego što je ikada bio“.
Skoro pet milijardi ljudi poleteće ove godine u nebo u 39 miliona letova, prema procenama IATA.
Međutim, stvarni troškovi putovanja avionom su za to vreme pali za više od trećine, kaže generalni direktor IATA Vili Volš.
Profit avio-kompanija po putniku sada u proseku iznosi nešto više od 6 dolara po putniku, što je „jedva dovoljno za jedan espreso u tipičnom hotelskom kafiću“.
Afrička mobilnost
Najbogatiji čovek Afrike, Aliko Dangote, rođen u Nigeriji, požalio se na nedavno održanom Afričkom forumu izvršnih direktora u Kigaliju da mu je potrebno 35 viza da bi putovao po kontinentu – mnogo više nego ijednom evropskom posetiocu.
Ekskluzivno novo istraživanje objavljeno u izveštaju kompanije Henley & Partner u utorak upoređuje stope odbijanja šengenskih viza za afričke podnosioce zahteva sa onima iz drugih regiona.
Nalazi Meharija Tadele Marua, vanrednog profesora u Školi za transnacionalnu upravu na Evropskom univerzitetskom institutu i Univerziteta Džons Hopkins u Italiji, pokazuju da je oko 30 odsto afričkih podnosilaca zahteva za šengensku vizu odbijeno, u poređenju sa oko 10 odsto u ostatku sveta.
– Evropski vizni sistem jasno pokazuje unapred utvrđenu pristrasnost prema afričkim podnosiocima zahtev,a koji se suočavaju sa trostrukim udarom: manjom snagom pasoša, višim stopama odbijanja viza i, posledično, ograničenom ekonomskom mobilnošću – izjavio je Maru.
Postoje i drugi indeksi
Lista Henley & Partners je jedan od nekoliko indeksa koje su kreirale finansijske kompanije za rangiranje globalnih pasoša prema pristupu koji pružaju svojim građanima.
Indeks pasoša kompanije Arton Capital uzima u obzir pasoše 193 zemlje članice Ujedinjenih nacija i šest teritorija – Tajvana, Makaa, Hong Konga, Kosova, palestinskih teritorija i Vatikana.
Teritorije pripojene drugim zemljama su isključene.
Takođe se ažurira u realnom vremenu tokom cele godine, ali se njegovi podaci prikupljaju pomnim praćenjem portala pojedinih vlada.
To je alat „za ljude koji putuju, kako bi pružili tačne informacije, koje su im jednostavne za pristup za potrebe putovanja“, rekao je osnivač Arton Capitala Armand Arton za CNN 2022.
Artonov Global Passport Power Rank 2024. stavlja Ujedinjene Arapske Emirate na prvo mesto, sa ocenom bez vize/viza po dolasku od 179.
Što se tiče drugog mesta, to je Španija (sa ocenom 178), dok Francuska, Nemačka, Italija Holandija, Luksemburg, Austrija i Švajcarska imaju po 177 i zajedno su na 3. mestu.
Izvor: euronews.rs
Dodaj komentar