Ćerka je ovde u Srbiji i konačno je srećna, u Domu za decu u Osijeku je patila. Ne dam je nazad i ne mogu da dozvolim da je odvedu, reči su R. Ć., majke devojčice koju je deda Miroslav Veršegi (65) 19. juna oteo iz doma za decu u Hrvatskoj.
Majka devojčice u razgovoru za Kurir otkriva šta se dešava nakon poteza oca njenog bivšeg muža o kojem već danima bruje hrvatski mediji.
Devojčica ima osam i po godina i bila je smeštena u domu godinu i po dana rešenjem Centra za socijalni rad iz Osijeka, pošto je njenom ocu, a Miroslavljevom sinu, pre 19 meseci oduzeto pravo na roditeljsko staranje.
Njega je neko prijavio da je zbog poslovnih obaveza platio komšinici da ćerkicu pričuva šest dana.
– Podneću zahtev za starateljstvo, boriću se za nju dok sam živa! Njoj je mesto pored svoje majke, ovde je srećna, a tamo u domu je patila. Dete ne dam, iako u Centru za socijalni rad teraju svoju priču i žele da je vrate u Hrvatsku – priča za Kurir R. Ć.
Kada ju je deda doveo nakon toliko vremena u Srbiju, nije mogla da sakrije suze i da prestane da grli ćerkicu…
– Nisam verovala da je konačno tu. Dete neće da se odvoji od mene. Dok je bila u domu, tražila sam starateljstvo, ali su mi iz centra u Osijeku rekli da nemam pravo i da su oni staratelji. Bila sam uporna. Čak su me i napadali što ih toliko zovem. Htela sam da odem u posetu, da je vidim, ali su rekli da nemam pravo. Šta god da sam rekla, oni su terali svoje… Dobila sam sada rešenje iz našeg suda da moram hitno da je vratim tamo i da ću dobiti kaznu ako to odbijem. Ponavljam, ne dam svoje dete!
Inače, tokom razvoda 2016. dete je na prvom ročištu pripalo majci, a na drugom ocu, s tim što majka kaže da nije znala da će otac dete odvesti u Hrvatsku.
Deda Miroslav Veršegi je ispričao za Kurir da se tada majka saglasila da dete pripadne ocu da se ne bi odvajalo od babe, za koju je bilo veoma vezano.
Inače, R. Ć je živela dve ulice od bivšeg supruga. Naglasio je i da devojčica nikada nije bila korisnica centra za socijalni rad dok je živela u Srbiji.
Deda Miroslav podnosi tužbu protiv Hrvatske
Miroslav Veršegi rekao nam je da će podneti tužbu protiv Hrvatske.
– Išao sam u Centar za socijalni rad da tražim da mi daju rešenje za privremenog zastupnika deteta radi podnošenje tužbe protiv Republike Hrvatske. Advokatica mi je rekla da dete ima pravo da podnese tužbu, odnosno ja kao njen zastupnik. Međutim, rekli su mi da ja to mogu da tražim, ali putem suda, pa će advokatica to učiniti u što kraćem roku – objasnio je Veršegi za Kurir.
Priča o Miroslavu, koji je unuku oteo iz doma za decu, podigla je region na noge. On, kao i devojčica i njen otac, imaju dvojno državljanstvo, srpsko i hrvatsko.
Devojčica je pre četiri godine otišla u Hrvatsku sa ocem, koji je tamo dobio posao. Nakon što su devojčicu oduzeli, smestili u dom i izneli predlog za njeno usvajanje, otac je zapretio socijalnoj radnici i osuđen je na sedam meseci zatvora.
Zabranjeno mu je da napušta Hrvatsku. Deda Miroslav je tada predao zahtev da se dete da njemu na usvajanje, kao najbližem srodniku, čemu se socijalna služba usprotivila.
Miroslav je naveo i da su sada institucije u Hrvatskoj tražile da se shodno Haškoj konvenciji o građanskopravnim aspektima međunarodne otmice dece devojčica vrati.
Nismo dobili odgovore na pitanja koja smo uputili srpskom ministarstvu pravde, Ministarstvu za rad, boračka i socijalna pitanja, Ministarstvu za brigu o porodici i demografiji, Centru za socijalni rad u Osijeku, kao ni od suda koji je majci poslao rešenje.
Iz Centra za socijalni rad (s teritorije gde dete živi trenutno u Srbiji) rekli su za Kurir da su upoznati sa slučajem i da preduzimaju mere koje su u njihovoj nadležnosti.
Majka može dobiti starateljstvo
Advokatica Slavka Babić kaže da majka ima velike šanse da povrati starateljstvo ukoliko nadležni centar za socijalni rad proceni da je to u najboljem interesu deteta:
– U ovom slučaju je najbolje da majka podnese tužbu u Srbiji radi promene vršenja roditeljskog prava, odnosno da se dete poveri njoj na samostalno vršenje roditeljskog prava i da predloži hitno donošenje privremene mere kojom se dete poverava njoj do pravosnažnog okončanja sudskog postupka. Potrebno je da se izvrši izmena sudske odluke kojom je dete bilo dodeljeno ocu, da se sada poveri majci. Takođe bi bilo neophodno da se pokrene u Republici Hrvatskoj upravni spor pred Upravnim sudom radi poništenja rešenja nadležnog centra kojim se dete oduzima od oca.
Srbija nije u obavezi da vrati dete
Advokat dr Ana Budak kaže za Kurir da Srbija ima obavezu da izda nalog za povratak samo ako se ispune dva kumulativna uslova, odnosno ako od podnošenja molbe za vraćanje deteta nije prošlo više od godinu dana od otmice i ako se dete nije integrisalo u novu sredinu:
– Srbija ipak nema obavezu da naloži povratak deteta ukoliko postoji ozbiljna opasnost da bi povratak izložio dete psihičkoj traumi ili ga na drugi način doveo u nepovoljan položaj. Takođe, naša država nije u obavezi da naloži povratak deteta ukoliko utvrdi da se dete suprotstavlja povratku i da je napunilo one godine i steklo stepen zrelosti pri kome je potrebno uzeti u obzir njegovo mišljenje. Ovde je važno istaći i izjavu devojčicinog dede da je ona srećna i da se protivi povratku u Hrvatsku.
Dokaz da se dete adaptiralo
Advokatica Tamara Radojčić, saradnica advokatske kancelarije „Simović“ iz Beograda, objašnjava da majka ima pravo da traži starateljstvo, ali da je to poseban postupak:
– Postoje dva odvojena postupka. Jedan je vanparnični postupak koji se pokreće po molbi države Hrvatske na osnovu Haške konvencije da se dete vrati njoj u tom postupku. Porodica deteta treba da dokaže da se dete adaptiralo na novu sredinu i da bi bilo kršenje njenih osnovnih ljudskih prava ako bi se dete vratilo u Hrvatsku. Drugi postupak je postupak za starateljstvo, koji majka treba da pokrene pred osnovnim sudom, porodičinim odeljenjem, u tom postupku bi tražila da se njoj dodelili starateljstvo.
Dodaj komentar