U mnogim evropskim zemljama se kritikuju mere vlasti za suzbijanje korona virusa. Vlada Švajcarske je posebno pod pritiskom. O tome će odlučiti narod na referendumu 28. novembra.
Vlasti su probale sa besplatnim nacionalnim jelom rakletom, slatkim pecivima i koncertima, proglasili „nacionalnu nedelju vakcinacije“ ali nisu uspeli da pridobiju više od 65 odsto stanovništva da se vakciniše. Švajcarski politikolog, profesor Mark Bilman sa Univerziteta u Bernu ne želi da govori o neuspehu kampanje koja je koštala čitavih 96 miliona franaka: – Ako uspeh znači da se o vakcinaciji priča, onda je uspeh postignut.
Isto kao i u državama EU, tema korona nikada nije nestala iz dnevne politike, ali ovih dana ponovo dominira političkim debatama. Od sredine oktobra i u toj zemlji takođe raste broj zaraženih.
I baš na početku još jednog talasa korona virusa, politika bi mogla da izgubi centralni instrument za suzbijanje pandemije – kovid sertifikat.
Švajcarci će 28. novembra po drugi put za manje od dva meseca glasati o Zakonu o kovidu 19. Zakon ne reguliše samo finansijsku pomoć za ustanove kulture i gastronomiju, već i upotrebu kovid sertifikata, koji funkcioniše po istom obrascu kao i u Evropskoj uniji, a takođe je kompatibilan i sa aplikacijama EU. Bez zakona o koroni takozvano pravilo 3G (vakcinisani, oni koji su preležali koronu i testirani) više ne bi moglo da se primenjuje u gastronomiji i prilikom održavanja kulturnih događaja.
Aktuelne ankete pokazuju da građani ni na ovom referendumu neće glasati protiv zakona, ali protivnici su prilično uspešni u kampanji protiv mera za suzbijanje pandemije. Udruženje „Prijatelji ustava“, osnovano tokom pandemije, prikupilo je za referendum skoro 190.000 potpisa, prenosi Dojče Vele.
Dodaj komentar