kultura Magazin

Koji su najzanimljiviji svadbeni običaji širom sveta?

Mlada i mladoženja se drže za ruke

Svadbeni običaji širom sveta odražavaju različite kulturne vrednosti, tradicije i verovanja. Svaka zemlja, pa čak i regioni unutar iste zemlje, imaju specifične običaje koji čine svadbeni dan posebnim i nezaboravnim.

Neki običaji se sprovode s ciljem da donesu sreću i prosperitet bračnim partnerima, dok su drugi povezani sa religijskim i kulturnim tradicijama. U ovom tekstu, istražićemo najzanimljivije svadbene običaje iz različitih delova sveta.

Srpski svadbeni običaji

U Srbiji, svadbeni običaji bogati su simbolikom, a svaki deo svadbenog dana ima duboko ukorenjeno značenje koje odražava ljubav, posvećenost i tradiciju. Početak svadbe u Srbiji obeležava specifičan ritual pozivanja svatova. Buklija ili čutura je drvena čutura koja je napunjena vinom ili rakijom, a kumovi je koriste kao sredstvo da pozovu svatove na svadbeno slavlje.

Nakon što se svatovi okupe, obično u kući mlade, sledi crkveno venčanje, a zatim i dalja proslava na nekoj od lokacija koju su mladenci izabrali, a jedna od najboljih opcija su svakako Sale za svadbe u restoranu Amphora gde će svako venčanje izgledati kao bajka.

Običaj bacanja sita najčešće se praktikuje nakon venčanja, kada mladenci dolaze u svoju novu kuću. Mlada, u ovom trenutku, preuzima sito koje je pripremila svekrva. Ovo sito nije samo obični predmet, već je sa velikim pažnjom ukrašeno i napunjeno simboličnim sadržajem. U njemu se mogu nalaziti jabuka i žito – dva simbola plodnosti, rodnosti i bogatstva. Mlada baca jabuku sebi iza leđa.

Bacanje jabuke se tumači kao poziv prirodi da mladenci dožive plodnu i srećnu budućnost. Nakon što mlada baci jabuku, sledi bacanje sita sa žitom na krov kuće. Prema starim verovanjima, smatralo se da će, ukoliko sito ostane na krovu, brak biti dugotrajan, srećan i ispunjen.

Još jedan simboličan trenutak na srpskoj svadbi je bacanje pogače. Ovaj običaj obuhvata situaciju u kojoj stari svat baca pogaču, koju je umesila svekrva, među prisutne svatove, uglavnom među neoženjene muškarce. Onaj ko uhvati pogaču smatra se sledećim koji će se venčati.

Svadba u Indiji

Veoma važan aspekt indijske svadbe je „mehendi“ ceremonija, koja se obavlja nekoliko dana pre samog venčanja. Na ovoj ceremoniji, mlada dobija ukrasne tetovaže od kane na rukama i nogama. To se smatra simbolom ljubavi i sreće u braku, a tetovaže su obavezne jer se veruje da će doneti sreću mladi i mladoženji.

Sam čin venčanja u Indiji obuhvata obreda. Jedan od najpoznatijih je „saptapadi“, obred u kojem mlada i mladoženja zajedno stavljaju narukvice koje simbolizuju zajedništvo, dok zajedno zaobilaze vatru sedam puta.

Za razliku od zapadnih venčanja, gde je mladina haljina najistaknutiji element, u Indiji mlada obavezno nosi crveni sari. Ovaj prelep komad tkanine, koji se nosi širom Indije i drugih delova Južne Azije, predstavlja specifičan izraz istočnjačke filozofije i kulture. Sari je izrađen od prirodnih materijala poput svile, pamuka, vune ili čak jute, a u savremenim varijantama koriste se i sintetički materijali. Crvena je najpoznatija boja sarija, često je povezana sa srećom, prosperitetom i ljubavlju i zato se nosi na venčanjima.

Mlada i mladoženja

Venčanje u Kini

U Kini, svadbeni običaji su vrlo specifični. Mlada na svom venčanju nosi specijalnu crvenu haljinu koja simbolizuje početak nove faze života i sve ono što ona nosi. Mada se danas češće viđa u beloj venčanici.

Jedan od interesantnih i simboličnih običaja koji je prisutan u Kini je preskakanje mangala, vatre, od strane mlade. Preskakanje mangala na svadbenom danu smatra se načinom da mlada otera nesreću i stvori temelje za srećan i prosperitetan život u braku.

Jedan od trenutaka na svadbi je i ulazak mlade i mladoženje u bračnu sobu. Prvo se klanjaju nebu i zemlji, a nakon toga, mladi par se klanja svojim roditeljima.

Svadba u Meksiku

Jedan od najposebnijih trenutaka meksičkog venčanja dešava se kada se gosti okupe u obliku srca oko mladog para tokom njihovog prvog plesa. Ovaj običaj ima duboko značenje jer simbolizuje zajedništvo i ljubav koju gosti žele da prenesu novopečenim bračnim parom.

Nakon prvog plesa, dolazi jedan od najvažnijih trenutaka meksičkog venčanja – vezivanje lasso čvora. Ovaj ritual obuhvata vezivanje mladoženje i mlade sa belom trakom koja simbolizuje jedinstvo i neprekidnu povezanost.

Još jedan zanimljiv meksički običaj je baile del billete, odnosno ples novca. Ovaj običaj podrazumeva da gosti na svadbenoj zabavi bacaju novčanice na mladence dok plešu.

Možda i najtradicinalniji običaj meksičkih svadbi je darivanje arras novčića. Ovaj ritual simbolizuje obećanje mladoženje da će brinuti o svojoj budućoj ženi, kao i o njihovom zajedničkom domu i porodici. Mladoženja daruje mladi 13 novčića, koji predstavljaju Isusa Hrista i dvanaest apostola, a svaki od njih nosi religijsku simboliku.

Svadbeni običaji širom sveta predstavljaju bogatstvo kulturnih tradicija, verovanja i istorije koje čine svadbe nezaboravnim događajima. Ovi običaji ne samo da obeležavaju početak bračnog života, već čine svadbeni dan još posebnijim, stvarajući trenutke koji se pamte čitavog života.

Čitajte Luftiku na Google vestima

Bez obzira na to gde se nalazite u svetu, svadbena tradicija je prilika da se povežete s kulturnim nasleđem i da slavite ljubav na jedinstven način. Za još korisnih informacija posetite naš sajt.

Mateja Panović

Dodaj komentar

Klikni da objaviš komentar

script type="text/javascript" src="//delivery.r2b2.io/get/luftika.rs/generic/in-media">
Share via
Copy link