Putovanja

Italijanski „Grad veštica“, idealna ekskurzija u jesen

triora
Foto: Shutterstock

Na severozapadu Italije, nedaleko od Đenove, nalazi se Triora, mesto koje je nekada imalo važnu odbrambenu funkciju, a danas privlači brojne posetioce. Triora je svoju vojnu moć dugovala svojim tvrđavama, a bila je poznata i po mlinovima koji su nekada mleli kesten i pšenicu – navodno ih je bilo čak 23.

U Triori ne nedostaje prelepih crkava sa freskama i drugim umetničkim delima. Posetioci mogu više da saznaju o prošlosti tog kraja u Etnografskom muzeju, koji čuva predmete vezane za ligursku tradiciju, a ako se odlučite da pratite tragove prošlosti, otkrićete i zašto Trioru često nazivaju gradom veštica, prenosi Punkufer.hr.

Inkvizicija u Triori

Kada je usled lošeg vremena i loše žetve u 16. veku nastupila glad, stanovnici Triore su odlučili da pronađu krivca i zaključili su da samo veštice mogu doneti takvu nesreću. Pri tome su ciljali na siromašne žene koje su poznavale narodnu medicinu i lekovito bilje. Inkvizitori su okupili prvih 20 žena i mučili ih dok nisu priznali da se bave magijom i razotkrili više žena, uglavnom sa sela, kao i jednog mladića.

Lov na veštice trajao je dve godine, bilo je mnogo mrtvih, a suđenja su se završavala zatvorskim kaznama – a prema nekim izvorima i paljenjima. Lovu na veštice doprinele su i svađe i ogorčenost porodica Trior, koje bi lažima podmetale jedne drugima, a devojke i žene bi usled toga zadesila jeziva sudbina. Istorijske tragove veštica u Triori možete pratiti razgledanjem predmeta u muzejima, ali i tokom festivala u avgustu, kada ulicama vladaju maskirani likovi.

Idealno u jesen

Ako volite festivale – i kestene, svideće vam se i Triora u oktobru, kada se održava kestenijada u čast voća zahvaljujući kome su stanovnici preživeli u teškim vremenima. Zanimljivi grad na severozapadu Italije privlači bicikliste, planinare i rekreativce svih vrsta, s obzirom na to da se nalazi u blizini najviše planine u regionu Monte Sakarela, kao i nedaleko od Ligurskog mora.

Izvor: Pun kufer

Čitajte Luftiku na Google vestima

U lovu na veštice na lomači je spaljeno 50.000 ljudi, a ovaj mračni deo evropske istorije dobio je svoj muzej

Ekipa Luftike

Dodaj komentar

Klikni da objaviš komentar

script type="text/javascript" src="//delivery.r2b2.io/get/luftika.rs/generic/in-media">
Share via
Copy link