Helikopter 12 551 maglovite i kišne martovske noći 2015. godine, svoj let završio je na njivi u Surčinu. Poginulo je sedam osoba. Posle više od pet godina deo letelice ponovo se pojavio u javnosti.
Tačnije, na jednom otpadu u okolini Novog Sada. Prodat je kao staro gvožđe i čekao je da bude ubačen u visoku peć, javlja N1.
To nisu dozvolile nekadašnje kolege poginulih članova vojne posade.
Zastavnik Vojske Srbije Saša Jovanović ističe da se kao građanin oseća jako tužno, jer je “video konkretno gde završavaju heroji našeg naroda”.
– Jer i ovaj helikopter je deo herojske priče o Mehić Omeru i negovoj posadi – poručio je on.
S otpada, rep letelice dovezen je u Jajince. Sada je u privatnom vlasništvu, prijatelja majora Mehića.
N1: Ko je to prodao, Vojska Srbije?
Jovanović: Pretpostavljam da je vojska, vojna jedinica, jer su delovi helikoptera prikupljeni i završili su na Batajnici. Oni su tu stojali nekoliko godina. Bili su i deo istrage, proučavani su.
Naravno, ali po meni ta istraga nije ni završena jer nemamo rezultate, niko nije odgovoran, što je nemoguće, smatram da je neko dokaze o čitavom tom slučaju pokušao i da skloni da oni nestanu.
Naposletku, krivična istraga nije ni pokrenuta. I niko nije odgovarao zašto je uprkos lošim vremenskim uslovima i kršenju čitavog lanca komandovanja helikopter otišao u Rašku, kako bi bebu prevezao u Beograd.
Vojni analitičar Aleksandar Radić, smatra da je repu helikoptera mesto u vojnom muzeju, da bi večno podsećao na aferu nastalu oko tog slučaja.
– To je bio presedan svih presedana da se zbog medija, prilagođava zadatak i to vrlo složen zadatak i zbog toga je taj rep vrlo vredan, istorijski predmet – kaže Radić.
U sklanjanju dela letelice sa otpada učestvovala je i narodna poslanica, Marinika Tepić, koja kaže da je taj predmet simbol i savremene političke istorije Srbije.
– Zato što je Vučić govorio, ne damo Gašića, ne damo Lončara, a onda je dao da se posle smrti naši narodni heroji proglase alkoholičarima. E pa mi nećemo dozvoliti da ostaci letelice u kojima su stradali naši heroji ostanu na otpadu, jer na otpadu istorije moraju da se nađu oni koji su ih u smrt poslali – poručila je Tepić.
Podsetimo, Više javno tužilaštvo u Beogradu, nekoliko nedelja posle nesreće, utvrdilo je da je odgovornost za udes vojnog helikoptera primarno na članovima posade.
Posle takvog izveštaja tužilaštva, tadašnji predsednik Tomislav Nikolić posthumno je medaljom za hrabrost odlikovao poginule članove posade i medicinske radnike.
Vojni sindikat Srbije pita Vulina: Ko je dozvolio Mitroviću da helikopterom sleti u kasarnu
Dodaj komentar