Magazin

Gibli animacije postale su planetarni trend. Kakvi rizici se kriju iza njih?

ghibli studio
Foto: AI

Popularni trend AI umetnosti u Gibli stilu, koji je započeo posle nove verzije ChatGPT-a, izazvao je zabrinutost zbog privatnosti korisnika.

Stručnjaci upozoravaju da deljenje ličnih fotografija za generisanje AI slika može ugroziti privatnost korisnika.

AI kreacije u stilu Gibli animacija preplavile su društvene mreže – korisnici masovno dele očaravajuće, bajkovite slike inspirisane animacijama Studija Gibli. Zahvaljujući nedavnom poboljšanju ChatGPT-a, sada je lako kreirati ilustracije koje izgledaju kao kadrovi iz filmova Hajaa Mijazakija. Ljudi pretvaraju sve – od filmskih scena do porodičnih fotografija – u prelepe slike iz sveta Gibli, piše idjtv.nova.rs.

I dok ovaj trend oduševljava internet zajednicu, stručnjaci za digitalnu bezbednost dižu uzbunu: koliko zapravo plaćamo za zabavu sopstvenim podacima?

Platforma Proton, poznata po svom radu na privatnosti i digitalnoj bezbednosti, objavila je na X mreži:

„Kada delite lične fotografije sa AI, gubite kontrolu nad načinom na koji se koriste. Ove slike se često koriste za obuku AI modela i mogu se koristiti za kreiranje uvredljivog sadržaja, ili čak kao sredstvo uznemiravanja.“

Proton takođe upozorava da mnogi modeli veštačke inteligencije, posebno oni koji generišu slike, koriste ogromne baze podataka za učenje. U ovim bazama, bez vašeg znanja ili dozvole, mogu se pronaći vaše fotografije ili slike koje na vas podsećaju.

Britanska futuristkinja El Farel-Kingsli dodala je na X-u da slanje fotografija ili misli na AI alate može otkriti metapodatke, lokaciju, pa čak i osetljive informacije – posebno kada su deca u pitanju.

Ako je nešto besplatno, vi – i vaši podaci – ste proizvod. Ako vam to ne smeta, u redu, ali važno je biti svestan.“

Nisu oni jedini koji se oglašavaju – sve veći broj aktivista za digitalnu privatnost izražava zabrinutost zbog OpenAI-jevog AI generatora u Gibli stilu. Tvrde da korišćenje ličnih fotografija za obuku veštačke inteligencije može dovesti do gubitka kontrole nad tim gde, kako i zašto se ti podaci kasnije koriste.

Izvor: N1

“Potresno i prelepo”: Veštačka inteligencija napravila video o studentskim protestima u Srbiji (VIDEO)

Ekipa Luftike

Dodaj komentar

Klikni da objaviš komentar

Share via
Copy link