Magazin

Filološka gimnazija ismevala govor južne Srbije, pa se vadila na Tomu Zdravkovića

slika vujaklija
Printscreen

Instagram kampanja beogradske Filološke gimnazije žestoko je uvredila stanovnike južne Srbije, a najoštriji u osudi za sada su novinari iz ovog dela zemlje.

Naime, objava na ovoj društvenoj mreži i stranici „Digitalni bukvar“ i postavljeno pitanje: „Imaš li muke sa padežima kao ljudi sa juga Srbije?” ocenjena je kao anticivilizacijska poruka koja vređa kulturni identitet građana.

Po mišljenju novinara portala “Jugpress” i leskovačkog nedeljnika “Nova Naša”, ova kampanja u ponižavajućem i pežorativnom smislu pominje ljude sa juga Srbije, odnosno njihov autentičan govor.

Na ovaj način smatraju uvređeni novinari, jedna obrazovna ustanova, za koju se do sada verovalo da je elitna i koja bitrebalo da baštini vrednosti jezičkog, dijalektskog i svakog drugog pluralizma”, srozala je svoj dosadašnji ugled na najbesprizorniji način.

“Digitalni bukvar” deo je programa “Digitalna ekspedicija” koji je pokrenut na inicijativu kabineta Ane Brnabić, a realizuje je USAID i Propulsion i podržavaju je ministarstva u vladi Srbije. Novac je preko tog programa dobio i projekat “Digitalni bukvar” čiji je nosilac Filološka gimnazija u Beogradu.

Iako je cilj, kako piše na sajtu, povećanje nivoa digitalne pismenosti u Srbiji, mnogi građani sa juga zemlje uvređeni su jer su u pomenutoj objavi, imali instrumentalno svojstvo – prikazani su kao antipod “vrednostima” za koje se zalažu promoteri ovog projekta i gimnazija kao takva.

Revoltirani novinari “Nove Naše” reči i “Jugpressa”, obratili su se direktno administratorima ove stranice sa zahtevom da stupe u kontakt sa odgovornom osobom koja stoji iza ovog “diskutabilnog” čina, ali nisu dobili odgovor na svoju molbu.

– Čvrsto smatramo da je kulturni diverzitet, pluralizam jezika, dijalekata, običaja i tradicija nešto šta treba čuvati, negovati i pre svega, poštovati. Nadamo se da će tu važnu lekciju naučiti i Filološka gimnazija, jer je to, uostalom, i jedini razlog zbog kojeg postoji – naveli su novinari.

Direktorka Filološke gimnazije ogradila se od bilo kakve odgovornosti, odnosno, istu je prebacila na decu koja “nisu imala nameru da nekog uvrede”, prenosi Jugpress.

Nakon negativne reakcije šire javnosti, na samoj stranici, u vidu kratkotrajne “instagram priče”, objavljeno je “interesantno” objašnjenje:

sorry
Printscreen

I Filološka gimnazija uputila je izvinjenje na svojoj zvaničnoj Instagram stranici.

Rečnik vojvođanskih izraza – jer retko ko razume bakandža, andrak, drtina...

Share via
Copy link