Članovi Orkestra Opere Srpskog narodnog pozorišta doneli su odluku o obustavi rada i ograđivanju od razgovora koji se vode sa Ministarstvom kulture. Njihovo saopštenje prenosimo u celosti:
“Studenti nas zovu u pomoć, a mi im mašemo crvenim rukavicama. To više nije dovoljno – moramo se pridružiti borbi.
Kao radnici u kulturi, osećamo potrebu da na ovaj način – obustavom rada – pružimo podršku studentima svih univerziteta u Srbiji u njihovoj borbi za pravednije, sigurnije i kulturnije društvo.
Kultura, od latinskog colere u svom izvornom značenju – uzgajanje, negovanje i poštovanje – počiva na vrednostima koje bi trebalo da budu temelj svakog društva. Nažalost, svedoci smo njihovog urušavanja. Smatramo da umetnost i kultura ne mogu nastaviti sa radom u atmosferi u kojoj se normalizuje diskriminatorska i huškačka, šundi i kič retorika u medijima sa nacionalnom frekvencijom, dok se istovremeno studenti proglašavaju stranim plaćenicima, prosvetni radnici neradnicima, a umetnici u pozorištima izlažu uvredama i degradaciji. Bezbednost je ugrožena, kako lična tako i društva u celini.
S obzirom na aktuelni društveni kontekst, smatramo da ne postoji osnova za vođenje dijaloga sa Ministarstvom kulture koji bi bio zasnovan na međusobnom poverenju, iskrenim namerama i težnji ka dugoročnim, sistemskim rešenjima. Zbog toga se ograđujemo od pregovora koje trenutno vode sindikati sa Ministarstvom kulture.
U cilju unapređenja položaja umetničkih delatnosti i rešavanja ključnih problema u kulturnom sektoru nakon ispunjenja svih studentskih zahteva, smatramo da je neophodno sprovesti sledeće:
– Vraćanje svih obrisanih umetničkih radnih mesta na nivo sistematizacije radnih mesta SNP-a od 9. aprila 2012. godine (broj 01-1719/21-2008).
– Izrada novog kataloga radnih mesta, uz obavezno učešće stručnih lica iz svake umetničke institucije, u skladu sa specifičnostima svake umetničke oblasti, kako bi se osigurala pravična raspodela radnih pozicija.
– Izrada potpuno nove Uredbe, uz aktivno učešće stručnih lica iz svih umetničkih institucija, stručno, odgovorno i transparentno planiranje i izrada, uz poseban fokus na specifičnosti umetničkog rada.
– Jasno razdvajanje nosilaca umetničke delatnosti i ostalih zaposlenih u Uredbi, po uzoru na sektor prosvete i zdravstva, kako bi se precizno definisala uloga i status umetničkog kadra.
– Donošenje Zakona o pozorištu, uz učešće svih pozorišta i aktivnu saradnju sa zaposlenim umetnicima.
Kao deo Srpskog narodnog pozorišta, jedne od najstarijih i najznačajnijih institucija kulture u Srba (osnovane 1861. godine), ostajemo dosledni borbi za očuvanje i vrednovanje kulturnog nasleđa, kao i za društvo u kojem umetnost, obrazovanje i kultura zauzimaju mesto koje im pripada.
Dodaj komentar