Ljubimci Srbija

Ženka sove buljine poletela iznad Vršačkih planina nakon jednomesečnog oporavka

Mlada ženka sove buljine, koja je početkom januara pronađena iznemogla na jednoj deponiji u okolini Smederevske Palanke, posle jednomesečnog oporavka uspešno je prošlog četvrtka puštena na slobodu kod Starog Kamenoloma na Vršačkim planinama.

Stručnjaci Pokrajinskog zavoda za zaštitu prirode naglašavaju da je prava retkost biti u bliskom susretu sa ovom retkom i strogo zaštićenom vrstom ptice, čiji raspon krila dostiže i do 1,7 metara.

Ovu sovu buljinu u lošem stanju su pronašli meštani, koji su o tome obavestili Milivoja Vučanovića, rendžera u Predelu izuzetnih odlika “Vršačke planine”. Kasnije se ispostavilo da ju je pre manje od godinu dana baš on markirao i prstenovao dok je još bila u gnezdu, u okolini Srebrnog jezera.

Uzrok iznemoglosti sove najverovatnije je bio taj što je pojela zatrovanog pacova, objašnjavaju u PZZP.

“Doza otrova nije bila dovoljna da je ubije, ali jeste da joj parališe mišiće, zbog čega nije mogla da leti. Srećom, relativno brzo je uspela da povrati izgubljenu kilažu – sada ima oko 3,2 kilograma i da se potpuno oporavi”, rekao je Vučanović.

Celu akciju oporavka i puštanja sove buljine je koordinisao i organizovao Pokrajinski zavod za zaštitu prirode u saradnju sa kolegama iz PIO “Vršačke planine” i Zavoda za zaštitu prirode Srbije.

“Veterinar je pregledao pticu i utvrdio da je spremna za puštanje, te su se stekli uslovi za njen povratak u prirodu”, izjavio je Ilija Miljković, stručni saradnik za zaštitu prirode iz Pokrajinskog zavoda.

sova-buljina-2
Foto: PZZP

Među svim vrstama sova, buljina je jedna od posebnih i najneverovatnijih, pre svega zbog svoje veličine – to je najveća sova Evrope. Posebna je i zbog veoma krupnih ušiju, ali posebno zbog velikih očiju drečavo narandžaste boje. Inače, u Vojvodini ima tek desetak aktivnih parova sova buljina, koje se uglavnom gnezde na zemljanim ili stenovitim liticama u blizini Dunava. Upravo zato je neophodno svakoj jedinki posvetiti posebnu pažnju, kao što je to sada bio slučaj”, izjavio je mr Nikola Stojnić, ornitolog iz Pokrajinskog zavoda, prenosi 021.

Odlučeno je da se sova vrati u divljinu baš na Vršačkim planinama, jer je vazdušnom linijom to mesto udaljeno svega četrdesetak kilometara od mesta na kom se izlegla i veoma lako može da se vrati ukoliko to bude želela.

Retki orao 10 puta leteo od Finske do Afrike, a onda ga je u Srbiji ubila struja

Čitajte Luftiku na Google vestima

Tamara Obradović

Običan konzument društvenih mreža, američke literature i pomfrita.

Dodaj komentar

Klikni da objaviš komentar

40 Shares
Share via
Copy link