Magazin Novi Sad

Novi Sad je pod opsadom smrdibuba – kako se odbraniti?

Poslednjih dana svi muku mučimo sa invazijom smrdibuba u našim domovima, baštama i na terasama. Kao da ih je svake godine sve više i kao da nema više ni jednog jedinog mesta na kojem možemo biti “bezbedni”.

Iako nisu agresivne i ne predstavljaju nikakvu opasnost po ljude, mnogi ih se groze, a poneki i plaše. Pri pokušaju hvatanja, u samoodbrani mogu da luče specifičan neprijatan miris. Stručnjaci kažu da ne postoji efikasan sistem zaštite od tih insekata.

Ova vrsta braon-mramoraste stenice, poznate u narodu kao smrdibuba, u Srbiji je registrovana prvi put pre pet godina u Beogradu i Vršcu da bi se kasnije razmnožila u celoj zemlji u urbanim sredinama, parkovima a kasnije i na njivama. Stručnjaci kažu da je u našoj zemlji našla povoljne uslove za razvoj, prenosi RTV.

– Posebnu pažnju privlači u urbanim sredinama kada traži mesto za prezimljavanje, a to su najčešće bilo kakvi zidani objekti, šupe, a posebna populacija živi i u parkovima. Otporna je i na niske temperature – kaže Aleksandra Konjević sa Poljoprivrednog fakulteta u Novom Sadu.

Stručnjaci kažu da se u urbanim sredinama sve više javlja potreba za njihovim uništavanjem, ali napominju da građani ne bi trebalo samostalno da upotrebljavaju hemijske mere zaštite i dodaju da ne postoji efikasan metod njihovog suzbijanja.

– Ono što se ne preporučuje jeste da građani mehaničkim metodama suzbiju smrdibube i da nikako bez stručnjaka ne rade hemijske mere zaštite – dodaje Konjević.

U našoj zemlji ne postoji prirodni neprijatelj za smrdibubu, a iz Kine odakle je došla putem transporta, uništava je prirodni predator, saznaje RTV.

10 urnebesnih metoda kako se srpski studenti bore sa najezdom smrdibuba

Čitajte Luftiku na Google vestima

Bojana Savić

Zaštitnica šuma i živog sveta u njima. Neprijatelj bahatih, pohlepnih, moćnih. Naturam expellas furca, tamen usque recurret!

Dodaj komentar

Klikni da objaviš komentar

396 Shares
396 Shares
Share via
Copy link