BBC

Korona virus, Srbija i fudbal: Zvezdaška žurka u vreme pandemije i Vesićevo izvinjenje

Slavlje fudbalera Zvezde na terenu

Fonet
Slavlje fudbalera Zvezde na terenu

Fudbaleri Crvene zvezde pobedom nad Partizanom u „Večitom derbiju” došli su nadomak osvajanja nove titule prvaka Srbije, ali je način na koji su proslavili trijumf, zajedno sa pojedinim zvaničnicima izazvao reakcije i osude dela javnosti zbog nepoštovanja mera u borbi protiv korona virusa.

Crvena zvezda je trijumfovala sa 1:0, a pored igrača i funkcionera kluba, proslavi uz muziku uživo prisustvovao i gradonačelnik Beograda Goran Vesić.

Na snimku koji je se pojavio na društvenim mrežama vidi se kako prisutni ne nose maske i ne drže fizičku distancu.

Dan kasnije, Vesić se izvinio javnosti, rekavši da je fudbalski klub Crvena zvezda kažnjen zbog ovakvog načina proslave, a opozicione stranke u Skupštini Beograda zatražile su hitnu smenu zamenika gradonačelnika.

„Nisam mogao da znam šta će se dogoditi u klupskom hotelu koji se nalazi u okviru kompleksa stadiona.

„Da sam znao sigurno ne bih došao i apelujem još jednom na odgovorno ponašanje svih ljudi u Beogradu i pozivam naše građanke i građane da prime vakcinu”, rekao je Vesić, prenosi Radio-televizija Srbije.

U Srbiji je od početka pandemije korona virusa zaraženo 629.388 ljudi, a preminulo je 5.579.

Na preporuku Kriznog štaba, a odlukom Vlade Srbije, početkom ove nedelje ublažene su određene mere i otvorene bašte ugostiteljskih objekata.

Šta se desilo posle derbija?

Večiti derbi odigran je u sredu popodne pred praznim tribinama stadiona Rajko Mitić upravo zbog mere u borbi protiv korona virusa, ali je na galeriji objekta bilo gledalaca, odnosno grupe navijača crveno-belih.

Crvena zvezda je trijumfovala 1:0, a jedini pogodak na utakmici postigao je Mirko Ivanić u 58. minutu.

„Posle sinoćne pobede mog kluba nad Partizanom i osvojene titule došao sam u klupski hotel koji se nalazi na stadionu u kome su bili igrači, stručni štab na čelu sa Dejanom Stankovićem i rukovodstvo kluba sa Svetozarom Mijailovićem i Zvezdanom Terzićem.

„Čestitao sam im osvojenu titulu jer oni su moji prijatelji”, navodi zamenik gradonačelnika Beograda.

Vesić kaže i da je napustio objekat čim je video kako igrači slave, iako kaže da ne može da im zameri na tome.

„Oni su sedeli u poluotvorenom prostoru klupskog hotela sa terasom.

„Primetio sam da su igrači pozvali muziku na proslavu.

„To nije u skladu sa epidemiološkim pravilima ali oni su mladi ljudi, koji su vakcinisani, i koji žele da proslave titulu”.

Vesić tvrdi i da je jutros proverio i utvrdio da je Komunalna milicija intervenisala tokom večeri, prekinula muziku, a klub je kažnjen.

Komunalna milicija je reagovala na osnovu anonimne prijave oko 22.30 sati.

Upravo je Vesić nekoliko puta do sada kritički govorio o žurkama u zatvorenim prostorima u vreme pandemije i pozivao na krivičnu odgovornost organizatora.

„Treba da kažnjavamo one koji mere ne poštuju.

„Ako imaju žurku na splavu posle 23 sata, pa onda otkače splav i plove rekom, neko treba krivično da odgovara”, rekao je Vesić na TV Prva.

Goran Vesić

Fonet
Goran Vesić

Kakve su reakcije?

Način proslave pobede u „Večitom derbiju”, kao i prisustvo gradonačelnika Beograda, izazvalo je mnoge reakcije javnosti i osudu dela korisnika društvenih mreža.

Predstavnici opozicionih partija u Skupštini Beograda, pokreta Ne davimo Beograd, Stranke slobode i pravde (SSP), Pokreta za preokret i Narodne stranke zatražili su hitnu smenu zamenika gradonačelnika.

Najveći broj komentara odnosio se na nepoštovanje epidemioloških mera, koja su u Srbiji na snazi, sa manjim prekidima, više od godinu dana.

Kako su još organizovane proslave i žurke u vreme pandemije?

U prethodnih godinu dana, nisu bili retki primeri javnog kršenja mera.

Epidemiolozi su kao masovna i rizična okupljanja ocenjivali fudbalski derbi igran pred publikom krajem prošlog proleća, kao i predizborne skupove i sahrana crkvenih velikodostojnika.

Istoj kategoriji pripadaju i koncerti Boža Vreće i sarajevske grupe Crvena jabuka u beogradskoj Kombank dvorani, obeležavanje smrti Đorđa Balaševića i otvaranje spomenika Stefanu Nemanji kod nekadašnje beogradske železničke stanice u Beogradu.

Mere su kršili i studenti žurkama na otvorenom u Beogradu, ali i protivnici vakcinacije okupljanjem i igranjem kola oko spomenika Stefanu Nemanji na Savskom trgu.

U aprilu 2020. godine, kada su u Srbiji na snazi bile stroge mere karantina, fudbaleri Luka Jović i Nikola Ninković nisu poštovali mere samoizolacije po dolasku iz inostranstva, pa su protiv njih podnete i krivične prijave.

Fudbaler Aleksandar Prijović bio je deo grupe ljudi, među kojima su bili estradni umetnici, koja je pre godinu dana uhvaćena u baru jednog beogradskog hotela – u vreme kada je bio zabranjen rad lokala.

U novembru 2020. godine, na utakmici fudbalskog Kupa Srbije Crvena zvezda – Zlatibor, koja je zvanično igrana bez prisustva publike, igra je bila prekinuta jer je na teren ušao jedan od navijača Crvene zvezde.

Krajem 2020. godine, u jednom beogradskom kafiću, protivno epidemiološkim merama, na rođendanskoj proslavi su se, među ostalima, okupile voditeljke televizija Pink, N1 i Nova S – Sanja Marinković, Vesna Dedić i Minja Miletić.

Na fotografijama na Instagramu, voditeljka Marinković napisala je poruku da „malo zabave nikoga nije ubilo”, dodajući natpis „kovid elita“.

Minja Miletić, nekadašnje lice televizije Pink, a danas voditeljka N1, poručila je da je učinjen propust, ali i skrenula pažnju drugima “da ne popuste pod pritiskom emocija”.


Pratite nas na Fejsbuku i Tviteru. Ako imate predlog teme za nas, javite se na [email protected]

Čitajte Luftiku na Google vestima

BBC News na srpskom

Dodaj komentar

Klikni da objaviš komentar

Share via
Copy link