Lifestyle

Dobro zapamtite ovih 9 stvari pre nego što sledeći put odete na babine

beba

Dolazak bebe u porodicu predstavlja veliko uzbuđenje, kako za mamu i tatu, tako i za prijatelje i rodbinu. Svi jedva čekaju da vide novog člana i pripremaju se za posetu ili kako se to kod nas kaže, čuvene babine.

Ali, polako.

Dolazak bebe u porodicu ogromna je promena. Možda niste imali to iskustvo, a možda je bilo davno pa ste zaboravili.

U svakom slučaju, ovaj tekst će vam pomoći da vaša prva poseta novopečenoj mami i njenoj bebi bude na zadovoljstvo svih.

1. Ne zaboravite, tu ste zbog mame i bebe, oni su važni

Iako sigurno jedva čekate da ih vidite, nemojte zaboraviti da su sada mama i beba najvažniji.

Pre nego što se najavite, pitajte kad im odgovara da dođete i, još važnije, pokažite puno razumevanje ako vam kažu da ovih dana baš i nije dobar trenutak, piše Zelena učionica.

A kad dođete, nemojte očekivati da vas mladi roditelji služe, da budu zainteresovani za ono što se dešava kod vas na poslu ili koliko ste se dobro proveli prošlog vikenda na žurci.

2. Nemojte biti uvređeni ako vam kažu da sad nije trenutak za posetu

Kad najavljujete posetu, obavezno ostavite “prostor” mladim roditeljima da vam kažu da sad nije trenutak. Neka im bude jasno da se zbog toga nećete uvrediti – koliko god da ste bliski.

Prvi dani i nedelje nakon porođaja su pravi roler-koster za svaku porodicu. Nekim mamama društvo baš prija, neke ga ne žele.

Imajte to na umu.

3. Prvo pozovite

Nema iznenadnih poseta! Čak ni ako ste baka ili tetka bebi.

Kad se beba rodi, ritam se bitno menja.

Možda i mama i dete dremaju u vreme kad biste vi navratili, posle besane noći. Možda se mama oseća umorno i ne želi društvo.

A ako ste se prethodno dogovorili, opet pozovite pre nego što krenete, da proverite da li je i dalje u redu da dođete u dogovoreno vreme.

4. Pazite na higijenu

Bebe su vrlo osetljive na bakterije i viruse. Tek što su izašle iz sterilne sredine i mame su zbog toga zabrinute. Osim toga, novorođenčad još nemaju jak imunitet, tek treba da ga izgrade.

Zato, kad idete bebi u posetu:

  • nemojte ići ako ste imalo prehlađeni ili ako ste bili u kontaktu s nekim ko je bolestan
  • ako razmišljate da u posetu povedete decu, prvo proverite da li je to u redu. Deca su pravi rezervoari bakterija (naročito ako idu u vrtić) i roditelji bebe mogu zbog toga biti zabrinuti.
  • čim stignete, operite ruke. Čak i ako ste baka koja dolazi sa sprata niže.
  • ne ljubite bebu dok ne budete sigurni da je mami to u redu.

5. Ponesite nešto kuvano

Ničemu se mlada mama neće više obradovati, nego kuvanom obroku koji sada sama ne stiže da spremi. A ako ponesete jedan i za sutra, pokupićete i bonus poene!

6. Budite od pomoći

Ali pre toga, proverite kakva je pomoć potrebna. Evo nekoliko ideja:

  • ponudite se da pričuvate bebu, dok se mama istušira ili dremne malo
  • pitajte je da odete u prodavnicu za nju
  • ako ima stariju decu, odvedite ih u park ili igraonicu
  • ponudite da pomognete oko kućnih poslova, ali bez insinuiranja da je kuća u neredu. “Imaš li malo veša za peglanje? Ja volim da peglam dok ćaskamo.”

7. Ne postavljajte pitanja o temama o kojima mama možda ne želi da govori

Recimo – dojenje. Da li dojiš? Ako bude želela, ona će pomenuti, ako ne, vi nemojte. Takođe, ne vraćajte je na porođaj dok je tema još sveža, osim ako ona ne započne razgovor o tome.

8. Oprezno sa savetima!

“Daj mu ušećerenu kamilicu.”

“Nemoj ga tako držati.”

“Prečesto ga dojiš, treba da ga uobročiš.”

Ovo je samo mali deo, obično netraženih saveta koje mlade mame dobijaju. Ako ste bliski, ona će vas pitati za savet, ukoliko ga želi. Ako niste toliko bliski, onda svakako ne treba da dajete savete tog tipa.

9. Ne zadržavajte se predugo

U porodici u kojoj je novorođenče, lako ćete primetiti kad je trenutak da krenete. Samo je važno da čitate signale. Beba postane nervozna, uz nju i mama, razgovor gotovo nemoguć. Kad primetite nervozu, pripremite se za odlazak kući.

Naravno, posle nekoliko dana/nedelja (u zavisnosti od toga koliko ste bliski) pozovite ponovo i pitajte da li bi mami prijalo da izađe sa bebom u šetnju, u društvu.

Značiće joj da zna da mislite na nju!

Beba leptir je već 6 meseci u čačanskoj bolnici, jer roditelji nisu sigurni da li je žele

Čitajte Luftiku na Google vestima

Tamara Obradović

Običan konzument društvenih mreža, američke literature i pomfrita.

Dodaj komentar

Klikni da objaviš komentar

Share via
Copy link